Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

"Желанието на президента на републиката е това да бъде направено по този начин, по който аз докладвам". Това обяснява на министрите служебният премиер Огнян Герджиков на извънредното заседание на МС в петък, на което беше отменена Наредбата за интеграция на чужденци с предоставено убежище или международна закрила.

"Наистина въпросът е деликатен, няма никакво съмнение, и затова е много важно да вземем точното решение, а точно решение не знам дали има", признава Герджиков.

Още по темата
Наредбата бе отменена с мотива да се намерят стимули за по-добра интеграция на бежанците в страната. В нея на доброволен принцип се предвиждаше осигуряването на жилище, работа, обучение, здравно обслужване и др. от общините със сключване на споразумение за интеграция.

От стенограмата на заседанието става ясно, че част от министрите са с резерви заради създаването на правен вакуум, докато се приеме нова наредба, която не е готова. Чуват се и гласове, че това няма да е добър сигнал навън, а вицепремиерът Малина Крумова предупреждава, че заради отмяната на наредбата Брюксел може да ни санкционира със спиране на пари.

Социалният министър Гълъб Донев посочва, че по наредбата няма нито едно сключено споразумение, дори напротив, наблюдават се тенденции на напрежение в местната общност при желание от страна на бежанци за заселване или при настаняване на непридружени деца в центрове за предоставяне на социална услуга в общините.

Според министъра би трябвало да се разработят такива критерии, които да дават оценка доколко съответният чужденец се справя с дейностите, които са заложени в механизма за интеграция. Би следвало да има разписани санкции, ако дадено лице откаже тази заетост, съответно да му бъде отнето правото да получава социално подпомагане, както е за всички български граждани.

Министърът признава, че има притеснителен момент – отмяна на наредбата без готов нормативен документ, с който тя да бъде заменена.

Според Малина Крумова отмяната на действаща наредба, без да може да се види какво реално я замества, освен че създава правен вакуум, е доста притеснително послание по отношение на европейските ни партньори.  Просветният министър Николай Денкова се обявява за промяна на наредбата, а не за отменянето й.

Премиерът Герджиков обаче казва, че макар това да е по-коректно, "ние в момента не сме в състояние да го направим".

Правосъдният министър Мария Павлова пък пита кое налага наредбата да бъде отменена точно в този момент.

Външният министър Ради Найденов очаква "специален интерес" към извънредното заседание и казва, че не може да прецени срещу кого ще са повечето "стрели" – срещу кабинета или срещу президента. "Притеснен съм и аз за отзвука, който ще има в Европа“, признава дипломатът.

Спортният министър Даниела Дашева пък иска повече време за запознаване с постановлението. След кратка почивка заседанието продължава.

Вътрешният министър Пламен Узунов казва, че е бил тази седмица в  Брюксел "и там страната ни действително бе критикувана за това, че не изпълнява задълженията си по релокация".

"Мога да ви кажа, че лицата, които трябва да приемем от Италия, ние не сме го направили до този момент. От Гърция сме взели едва 3% от ангажиментите, които имаме. Като страна, на която предстои Председателството на Европейския съюз, това не добра индикация, това не е добър пример и смятам, че ще бъдем критикувани", казва МВР шефът. Според него основният порок на наредбата е, че липсва координиращ национален орган, който да обединява усилията на всички институции.

Министрите се съгласяват да гласуват за отмяна на наредбата при по-кратък срок за изготвянето на нова – една седмица вместо един месец. Крумова настоява за конкретна дата, до която да има проект и тя е определена - 7 април.

Премиерът Герджиков благодари на министрите и закрива заседанието с думите: "Оказа се, че кабинетът е много висококачествен".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase