Архимандрит Дионисий. Снимка: Булфото

Самият факт, че кворумът, който трябва да решава разжалването на архимандрит Дионисий, се събира трудно, говори че позициите по въпроса са разделени, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR богословът Венцислав Каравълчев.

На кворума трябваше да се обсъди бъдещето на архимандрит Дионисий като предстоятел на храм-паметника "Св. Александър Невски". През годините Дионисий бе обвиняван във въвеждането на редица неканонични практики, а страстите се разбуниха отново навръх Великден заради заря, изстреляна над катедралния храм по негова идея.

По думите на Каравълчев има хора, които са "за" наказание, и такива, които изчакват нещата да се оталожат от само себе си. Според него случващото се в църквата е пряко отражение на процесите в българското общество.

"Църквата трябва да намери верния тон, за да се приближи до хората. Дълго време беше казвано, че църквата е една отживелица. Това промени манталитета на няколко поколения хора. Хората се замерят с някакви канони и правила. Нещата в църквата се превърнаха в нещо като българската политиката - всеки е компетентен, всеки знае кое е нарушение на канона и т.н.", поясни той.

По мнението на Каравълчев действията на архимандрит Дионисий не се явяват сериозно канонично нарушение на православието, а по-скоро случаят е бил преекспониран и подхранен от серията "гафове".

Богословът обаче посочи, че "не е тайна, че зад Дионисий стоят много сериозни политически и икономически кръгове", което допълнително подхранвало разногласията в Светия синод.

Що се отнася до наказанието, което трябва да бъде наложено на архимандрита, Каравълчев коментира: "Редно е да се вземат мерки. Той е прекалено малък, трябва да му се даде възможност две-три години да прекара в някой манастир". 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase