Министерството на здравеопазването търси механизми за разкриване на аптеки и предоставяне на фармацевтични услуги в по-малки населени места, където те в момента липсват, пише в. „Сега”.

По думите на здравния зам.-министър Бойко Пенков в момента има 38 общини, в които няма аптеки. "Идеята е, ако дадено дружество иска да отвори 2 аптеки в София, да бъде задължено третата да е в община, където аптека няма, а четвъртата да е денонощна", каза Пенков пред всекидневника. Той поясни още, че са водени разовори със собственици на аптеки и според тях с приходите от 2 аптеки в София може да се издържа и да се избият разходите за трета в по-малко и по-бедно населено място.

Друг вариант, върху който се работи, предвижда отваряне на филиали на аптекарските вериги по селата. "В тях може да ходи фармацевт по 2-3 пъти седмично и да обслужва рецептите на хората", обясни Пенков.

По този начин до месец ще е готов моделът, по който ще се състави национална аптечна карта.

Преди време пък шефът на здравната комисия в парламента Стоян Тонев предложи лекарите да продават лекарства, като решение на проблема с липсата на аптеки.

Проверка на в.”Сега” показва, че освен в 38-те общини без аптеки у нас има областни центрове без нито една денонощна аптека. Това са Търговище, Шумен, Смолян, Разград, Перник, Плевен, Видин, Враца, Кърджали, Ловеч, София област.

Според европейските стандарти аптека с договор с касата трябва да има до 20 км от населено място, денонощна - до 30 км, а такава, в която се приготвят лекарства на място - до 50 км.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase