Снимка: архив, Булфото

Трябва да има широк дебат в обществото и да бъде постигнат консенсус по отношение на пенсионната реформа, коментира в ефира на Bulgaria on Air бившият социален министър Лидия Шулева. Тя посочи, че един от най-важните фактори при промените е финансовата страна на реформата.

Шулева изчисли, че бюджетът на Националния осигурителен институт (НОИ) е 10 млрд. лева, което представлява от 1/3 от бюджета на държавата. Дефицитът обаче е огромен и се покрива от републиканския бюджет. „Около 60% от парите за пенсии идва от данъкоплатците и само около 40% - от пенсионни вноски”, обясни още бившият социален министър.

Според нея всяка година от бюджета в НОИ за пенсии се превеждат над 4 млрд. лева и сумата е равна на дефицита на държавния бюджет.

„Без увеличаване на приходите и съкращаване на разходите обричаме възрастните поколенията на жалко съществуване”, смята бившият социален министър.

Лидия Шулева посочи, че причината собствените средства в системата да не достигат е намалението на размера на вноските за пенсия, което е било направено, за да се изсветли икономиката. Данните обаче показват, че все още над 30% от икономиката са в сивия сектор.

Според нея има нежелание от страна на работниците и работодателите да внасят вноски и това е причина за по-малко приходи в системата. Така дефицитът се покрива от държавния бюджет.

За да има достатъчно средства обаче е нужно или да бъдат увеличени данъците, което според Шулева не е допустимо, или да бъдат съкратени разходи, които държавата прави за самата система.

Бившият социален министър беше категорична, че е нужен сериозен дебат и за ранното пенсиониране и инвалидните пенсии.

За нея трябва да бъде уточнено за чия сметка ще се прави ранното пенсиониране и посочи, че младите пенсионери, които са в тежест за системата, са хора в трудоспособна възраст и могат да помогнат на икономиката. От друга страна обаче те действително не могат да работят в тежки условия продължително време, затова и трябва да бъде потърсен балансът, допълни още Шулева.

Според нея едно от решенията е въвеждането на минимална възраст, а не само изискване за определени години трудов стаж при тежки условия. Така е решен въпросът с ранното пенсиониране навсякъде по света, пояснява Шулева.

По отношение на инвалидните пенсии тя заяви, че „докато хората, които дават болнични и категория за инвалидност, не са обвързани с плащанията по тях, проблемът с фалшивите болнични ще стои на дневен ред”. Шулева обясни, че болнични и инвалидните пенсии трябва да бъдат плащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) или да има т.нар „доверени” лекари и комисии към НОИ, за да не бъде източвана системата.

„Заради демографската криза искаме или не пенсионната възраст ще трябва плавно да се увеличава или да се внесе трудова сила”, коментира още бившият социален министър.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Четете още новини от "България" на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase