Димитър Димитров, Еленко Божков и председателят Боян Боев. Снимка: БТА, архив

Няма обстоятелства, които да налагат каквато и да е промяна в състава на ДКЕВР, преди да бъде оценен реалният положителен ефект от действията на комисията. Този извод правят от регулатора в съобщение до медиите, в което обясняват проблемите в енергийния сектор и предприетите мерки за справяне с тях.

Изявлението идва в отговор на очакванията на служебното правителство председателят Боян Боев и двама от членовете – Еленко Божков и Лиляна Младенова, да подадат оставки днес.

Още по темата
Рокадата беше обявена вчера след заседанието на Министерския съвет с аргумента, че комисията действала неефективно, правела политически изказвания и натрупала грешки в работата си.

Вицепремиерът Екатерина Захариева уточни, че оставките се чакат днес, защото тримата казали, че ще си помислят.

От съобщението на ДКЕВР обаче става ясно, че оставки няма да има. Според регулатора действията, предприети от сегашния състав, са навременни, аргументирани и последователни, а крайният резултат ще бъде стабилизиране и оздравяване на сектор „Енергетика“.

"Разбира се, положителният ефект от предприетите мерки ще бъде усетен в един средносрочен период не по-кратък от 5 години, като по този начин ще се избегне рязкото увеличение на цените както за индустрията, така и за крайния потребител", уточняват от комисията.

От ДКЕВР посочват конкретно и проблемите, с които се е сблъскал настоящият състав - свръхпроизводство на електроенергия от ВЕИ и електроенергия по дългосрочни договори със задължително изкупуване на високи цени, намаляващо потребление на регулирания пазар в следствие на поетапно либерализиране на енергийния сектор, натрупани дефицити в системата от минали периоди, породени от отменени методики, неточно прогнозиране на произведена енергия от ВЕИ и експлозивното въвеждане на фотоволтаици в експлоатация през юни 2012 г.

В тази връзка регулаторът е разработил дългосрочна стратегия за решаване на проблемите в сектора и е започнал конкретни действия по нея. Сред тях са пълни одити на електроразпределителните дружества, при които от комисията съобщиха, че са установили изключително много нарушения, проверки на всички производители от ВЕИ-сектора по отношение на процедурите на присъединяването им, които ще приключат в кратки срокове, проверки на всички търговци на електроенергия и др.

От регулатора заявяват, че в следствие на действията на сегашния състав от 1 юни тази година действа балансиращ пазар на електроенергия, с което разходите за балансираща енергия се поемат и от производителите, а това води до облекчаване на цената за крайните потребители.

Балансиращият пазар пък има ключова роля за изграждане на енергийна борса в страната и последваща пълна либерализация на пазара, което е свързано с изискванията на Европейската комисия за либерализиране на енергийния пазар.

По отношение на констатираните дефицити в НЕК от ДКЕВР отбелязват, че от общо 3 млрд. лв. само за половината е от компетенциите на комисията да намери подходящ механизъм за компенсиране.

В тази връзка със своето ценово решение, влязло в сила от 1 юли 2014 г., комисията определя механизъм за компенсиране на близо 1 млрд. лв. в рамките на следващите 5 години. За некомпенсираната разлика след приключване на регулаторния одит на НЕК предстои да бъде определен подходящ механизъм, така че да не се допусне рязко повишение на цената на електроенергията, се уточнява в съобщението.

От ДКЕВР посочват още, че всякакви други разходи на НЕК, несвързани с лицензионната дейност, като например изграждането на АЕЦ „Белене“ и хидровъзела „Цанков камък“, не подлежат на включване в крайните цени и са извън обхвата и компетенциите на комисията.

Според регулатора всички тези действия са насочени към изграждането на конкурентен либерализиран пазар на електроенергия, което е в защита както на индустрията, така и на потребителите.

„В противен случай по сега действащата нормативна база ще се стигне до увеличаване на задълженията към обществото, което ще рефлектира в крайната цена както за свободния, така и за регулирания пазар“, категорични са от комисията, откъдето допълват и че всички решения са вземани в условията на пълна прозрачност и спазване на закона, а всяко публично представяне на дейността на ДКЕВР е експертно и безпристрастно.

В отговор на изявленията на членове на служебния кабинет от комисията питат кои точно решения, взети от сегашния състав на ДКЕВР, представляват неизпълнение на задълженията на регулатора за защита на обществото и кои от решенията на регулатора и как точно вредят на цялостното състояние на сектора.

Не става ясно дали има и ако да - каква е различната експертна визия за развитие на сектора, която се предлага в момента, и не би ли могла тя да бъде предмет на обсъждане с регулатора, завяват още от ДКЕВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase