Мирослав Ненков Снимка: архив, БТА

Обществени поръчки на Министерството на здравеопазването за 29 милиона лева е спрял служебният министър на здравеопазването Мирослав Ненков. Това обяви той пред журналисти.

Спрените поръчки са общо четири и са стартирани от бившия министър на здравеопазването Таня Андреева в последните дни от управлението на кабинета "Орешарски", уточни Ненков. По всички има множество жалби от участниците в търговете, каза още той и увери, че парите няма да бъдат загубени. Част от тях МЗ ще пренасочи, но още се обмисля в кои направления.

Най-апетитната обществена поръчка е на стойност 12 милиона лева и е за изграждане на системата за електронно здравеопазване, каза министърът. Установеното нарушение по нея е, че не е добра техническата спецификация. Ненков каза, че електронното здравеопазване е много важен проект и затова трябва да се подходи прецизно. Той обеща, че поръчката ще бъде стартирана до няколко месеца.

Друга спряна обществена поръчка е за 5 милиона лева за строително-ремонтни дейности в центровете за спешна помощ в провинцията. Проблемът при нея е, че тези центрове са разположени в общинските болници, а МЗ няма право да извършва ремонтни дейности в чужда собственост.

Търг за 4 милиона лева за санитарни автомобили също е спрян, както и поръчка за доставка на медицинско оборудване за спешни центрове за 8 милиона лева.

Министър Ненков съобщи и за друго нарушение по времето на Андреева – сключен договор между МЗ и фирма без проведена обществена поръчка. Става въпрос за доставка на оборудване за тестване на донорска кръв, но МЗ купувало само консумативите, заобикаляйки Закона за обществените поръчки.

Служебният министър на здравеопазването обяви и промените в спешната помощ в София, които планира да направи в рамките на мандата си. Ненков е разпоредил да отпадне системата на райониране, за да се избегне разкарването на пациенти с линейки из различните лечебни заведения. Пациентите вече ще се карат до най-близката болница, включително и до инвазивните кардиологии. На практика реформата вече е в сила, каза министърът.

Друго облекчение за спешните медици е, че ще има по-голяма координация между спешните екипи в линейките и болниците. Информацията ще се обновява на по-кратък период от време и медиците ще знаят къде е най-близката болница със свободни легла. Освен това спешните лекари вече само ще "доставят" пациентите в болницата, без да имат ангажимент да ги водят до рентген, скенер и т.н.

Ненков потвърди също, че нароченият за уволнение от бившия министър Андреева директор на спешния център в столицата Георги Гелев отново е на поста си. Още миналата седмица Ненков коментира, че „не вижда причина Гелев да не се върне, ако не поднови болничния си“.

Върнати са сменените от Андреева директори на три болници („Пирогов”, университетската болница в Плевен и СБАЛО в София, бел. ред.). Ненков ги е възстановил на постовете им, защото са били поставени политически лица от кабинета на Андреева.

Сменени са членове на бордове на директорите в общо девет болници, допълни Ненков.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase