Снимка: Булфото

Ръководството на Софийския университет "Св. Климент Охридски" днес от 14.00 ч. свиква извънредно заседание на Академичeския съвет заради окупацията на сградата на Ректората от студенти.

Днешният ден е неучебен за студентите от СУ. На заседанието на Академичния съвет се очаква ръководството на СУ да вземе решение по повод на бъдещите действия заради окупацията на Ректората от "Ранобудните студенти".
Студенти окупираха вечерта на 25 октомври централната сграда на висшето училище и се обявиха в декларация за оставка на 42-то Народно събрание и за предсрочни избори.

Бих приел да съм модератор на среща между премиера и студентите, заяви пред Нова телевизия омбудсманът на България Константин Пенчев.

Премиерът Пламен Орешарски заяви в неделя, че е готов да се срещне с „окупаторите“. Те от своя страна поставиха условия срещата да се проведе в Ректората, да се излъчва на живо, а модератор да е омбудсманът Константин Пенчев.

Във връзка с окупацията на Софийския университет, протестите и контрапротестите Пенчев заяви, че се въртим в една и съща схема.

Още по темата
„Когато някой протестира, при всички положения този протест създава неудобства за други хора”, допълни той.

По думите му от февруари ни се втълпява, че българският народ е тълпа от безделнци, а в същото време искаме да има гражданско общество, после казваме, че хората на протестите са купени. Според омбудсмана сме свидетели именно на формиране на гражданско общество.

Настроенията сред преподавателите по отношение на окупацията на Софийския университет са раздвоени, коментира пре Нова телевизия проф. Драгомир Драганов.

„Подкрепям исканията на студентите, но в същото време това е грубо нарушение и на закона, и на нашия правилник в университета”, отбеляза историкът.

„На мен ми е забранено да ходя на работа. Не е ли унизително за един професор да го блъскат и да не може да стигне до работното си място”, попита преподавателят.

Драганов посъветва „Ранобудните студенти” да окупират Конституционния съд, а не Алма матер. Той посочи, че университетът не е място за предявяване на политически искания. Историкът е на мнение, че студентския протест постепенно ще утихне.

Окупацията на Ректората ще продължи, докато бъдат изпълнени исканията ни, каза пред БНР един от участниците в протеста - студентът от Математическия факултет Александър Витанов. На призива на премиера Пламен Орешарски да не се стига до крайности в протеста, Витанов отговори:

Протест, който не пречи на никого, не е никакъв протест. На нас със сигурност не ни е най-приятното нещо да не спим по цели дни и нощи и да будуваме в Софийския университет. Ние го правим, за да привлечем вниманието на хората.

Студентите, окупиращи Ректората, са против опитите на партии да използват акцията за повдигане на рейтингите си, каза още Александър Витанов.

Според ректора на СУ проф. Иван Илчев обаче е време окупацията да спре.

"Сега не е времето, не е мястото и не е това начинът. Студентите дадоха един достатъчно ясен знак какво искат. Но същевременно е лесно да си герой, когато на раменете ти не виси грижа за семейство, за заплата, за хора, за които си отговорен. Така, че идеализмът трябва да се съобразява с отговорността. Протестът започва да върви срещу себе си. Той привлече апетитите и мераците на доста хора от различни политически групировки да се възкачат на раменете на студентите към ново стъпало в своята политическа кариера", коментира той пред БНР.

Вчера студенти, които не подкрепят окупацията, и контрапротестиращи атакуваха заключените врати в двора на Софийския университет с искане за дебати. До сблъсъци не се стигна, но напрежението видимо се покачи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase