Снимка: Архив Reuters

Танзания е източноафриканска държава с близо 45 милиона души население. Страната е популярна с уникална си природа, съчетаваща високи планини с равнини, огромни езера и дълга крайбрежна ивица на Индийския океан.

Тук се намират най-големият резерват (Серенгети) и най-големият вулканичен кратер (Нгоронгоро) в света, както и най-високата планина (Килиманджаро) и най-голямото езеро (Виктория) в Африка.

Но явно природата е решила да не спира до тук – в страната се добива изключително рядък минерал, достъпен само в Танзания и носещ неслучайното име “танзанит”.

Към момента се разработват няколко находища, посочва БиБиСи. Но тепърва предстои крупните инвеститори да бъдат убедени, че танзанитът е новият диамант... само че по-скъп.

От друга страна обаче, за да продължи работата по разработване на находищата трябва да се намери пазар на вече добитите скъпоценни камъни. Ситуацията е “параграф 22”, отбелязва британската обществена медия.

Експерти виждат изход, особено ако усилията в копаенето за танзанити бъдат консолидирани. Към момента има няколко големи мини, но и още стотици по-малки обекти, където местни жители и дребни фирми търсят скъпоценния минерал. В интерес на истината именно дребните фирми са тези, които осигуряват работа за далеч повече хора от местното население.

Тук обаче идва и един от най-сериозните проблеми – зад маската на грижовни работодатели стоят престъпни структури, които изнасят нелегално танзанитите и обричат на неуспех опита за изграждане на стабилен икономически отрасъл.

Правителството се опитва да наложи контрол върху незаконната търговия, но в немалко градове от години съществуват улични пазари за покупко-продажба на скъпоценните минерали. Черният пазар води до сериозни колебания в цената и насилие.

При все това има компании, които извършват законен и доходоносен износ. Въпросът е защо скъпоценен камък, който е 1000 пъти по-рядък от диаманта, се продава на по-ниска цена и не е толкова популярен?

Специалисти обясняват, че към момента танзанит може да бъде открит сравнително близо до земната повърхност, но скоро ще се наложи да се копае надълбоко – разходите по добива ще се увеличат значително и продажната цена ще скочи.

Към момента годишните продажби на танзанит са за около 50 милиона долара. За същия период се продават диаманти за 12 милиарда!

До голяма степен тази колосална разлика се дължи на факта, че повечето хора просто не знаят какво е танзанит.

Това е проблем, който може да се реши само с глобална маркетингова кампания, оглавена от правителството на Танзания.

Властите трябва да направят повече, за да защитят легалния бизнес и да подсигурят подобаваща пазарна среда за най-уникалното съкровище на страната. Съкровище, което може да преобърне съдбите на милиони хора, не само в Танзания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase