Снимка: Reuters

Проектът за газопровод "Южен поток" е закрит, заяви лаконично днес ръководителят на руския държавен газов гигант Газпром Алексей Милер, цитиран от ТАСС, предаде БТА.

Още по темата
Милер, който придружава руския президент Владимир Путин по време на посещението му в Турция, каза пред журналисти, че проектът изобщо не е актуален.

Малко преди това Путин заяви, след руско-турски преговори на високо равнище, че "при сегашните условия Русия няма да реализира проекта "Южен поток".

Като причина за това той посочи липсата на разрешение от страна на България.

Руският президент предложи на България да поиска обезщетения от Европейския съюз заради пропуснати ползи във връзка с проекта.

„България винаги е твърдяла, че е много заинтересувана от създаването на" Южен поток", но ако тя не може да действа като суверенна държава, след като тя има и други ангажименти, това вече не е наша работа", каза още Путин.

По думите му  би било абсурдно да се започне проект в Черно море, по дъното на което трябва да минава газопровод за стотици милиони долари, след това да стигне той до българския бряг и там просто да спре.

Тръбата трябваше да мине през Черно море и България, за да снабдява Южна Европа, заобикаляйки Украйна.

Руският министър на енергетиката Александър Новак пък обяви, че Путин лично е решил да бъде спрян проектът за газопровод "Южен поток".

Русия ще остане надежден доставчик на газ и ще изпълнява всички договори, обеща енергийният министър.

Новак заяви, че не знае Украйна да е предплатила за доставките на руски газ през декември. Ограниченията пред доставките на руски газ за Турция през Украйна са премахнати, допълни той.

Милер съобщи още, че Русия и Турция са подписали днес меморандум за строителство на морски газопровод до Турция с годишен капацитет 63 милиарда кубически метра.

От това количество 14 млрд. куб. м ще отиват за Турция, с цел покриване на нейни непосредствени нужди, а останалите ще бъдат доставяни до границата с Гърция.

По план "Южен поток" бе с годишен капацитет именно от 63 млрд. куб. м.

Русия възнамерява да използва за новия газопровод същата входна компресорна станция, която бе предвидена за начало на "Южен поток", отбеляза Алексей Милер.

За изпълнение на новия проект, Газпром ще учреди юридическо лице в Турция. Руската компания е готова да обсъди възможността за влизане в него на турски партньори, заяви Милер.

Шефът на Газпром обяви, че Русия е готова да понижи цената на природния газ за Турция. Тя ще получава "синьото гориво" на същата цена, която е в сила и за Германия.

По-рано днес Путин съобщи, че от 1 януари Русия ще понижи цената на газа за потребителите в Турция с 6 процента.

Според руския държавен глава Москва трябва да увеличи газовите доставки за Турция и може да си сътрудничи със страната за строителството на газова връзка на границата с Гърция.

Русия планира да започне и строителството на атомна електроцентрала в Турция през март, съобщи шефът на Росатом Сергей Кириенко, цитиран от ТАСС.

Това ще стане възможно, след като през деня е била утвърдена оценката за въздействието на проекта върху околната среда - ключов етап, без който той не можеше да бъде продължен, обясни Кириенко.

Предвидено е АЕЦ "Аккую" да бъде първата турска атомна електроцентрала. Страната планира да построи още три. Идеята е всяка от четирите бъдещи турски АЕЦ да бъде с различен стратегически инвеститор.

Генералният директор на Росатом съобщи, че руската държавна атомна корпорация има договори за строителството на 27 атомни енеркоблока на обща стойност 100 милиарда долара.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase