Снимка: Reuters

В Донецк е приключено издирването на телата на жертвите от катастрофата на малайзийския Боинг-777 миналия четвъртък. Това заяви вчера пред журналисти  вицепремиерът на Украйна Володимир Гройсман, оглавил правителствената комисия за разследване на инцидента, пише руският в. "РБК дейли".

Спасителите откриха 282 тела и десетки фрагменти от останките на още 16 лица. Самолетът се разби с 298 души на борда.

Гройсман допуска, че местопроизшествието може би вече е посетено от странични експерти с цел да скрият следите от престъплението, посочва изданието.

Още по темата

Официален Киев и западните държави смятат за виновни проруските сепаратисти, свалили уж погрешка граждански самолет със зенитна ракета "Бук", доставена вероятно от Русия.

Отцепническата "Донецка народна република" и Москва категорично отричат. "РБК дейли" припомня вчерашно изявление на генерал-лейтенант Андрей Картаполов от руския Генщаб, че украински изтребител Су-25 се е намирал близо до малайзийския "Боинг" малко преди катастрофата.

Чуждестранните специалисти, пристигнали в Киев, "засега не бързат да заминат за района", където работят само наблюдатели на ОССЕ, при все че "официален Киев обеща да гарантира сигурността на експертите" наред с отцепническите власти, забелязва всекидневникът.

Междувременно Западът засилва натиска върху Русия и заплашва с по-твърди санкции. Москва обаче настоява за международно разследване, след като "вчера бяха създадени ключовите условия", пише "Комерсант".

По повод твърдение на генерал Картаполов, че малайзийският самолет е променил своя курс, източник на вестника посочва, че това може да стане "или по команда от диспечера, или при заобикаляне на буреносен фронт, а маневрата трябва задължително да бъде одобрена от наземните служби".

Освен това руското военно командване представи снимки от космоса, показващи ракети "Бук" на силите на Киев, разположени в деня на катастрофата недалеч от Донецк.

Министерството на отбраната опроверга също изявленията на Киев, че в момента на падането на "Боинг"-а край Донецк не е имало военни самолети.

Всички тези аргументи впрочем май не убеждават Запада. Днес външните министри от страните в ЕС ще обсъдят засилени санкции срещу Русия заради ситуацията в Украйна. Най-решително е настроена Великобритания, която е имала свои граждани на борда на разбилия се самолет. Според експерти много неща ще зависят от позицията на Холандия - най-пострадалата държава, дала 193 жертви, се казва в статията.

"Комерсант" допуска, че експертите "могат да направят някои изводи още днес", тъй като отломки от Боинга носят "очевидни следи от външно въздействие" - пробойни досущ като тези по корпуса на руския Ту-154, свален от украинска ракета по време на маневри през 2001 г. Такива кадри бяха разпространени тези дни от редица телевизии, поясняват изданията.

Генерал Картаполов демонстрира няколко снимки от космоса, ясно показващи позициите на украински ракетчици, въоръжени с "Бук"-ове, изтъква "Независимая газета".

"Представители на САЩ заявиха, че разполагат със снимки от космоса, потвърждаващи, че тъкмо опълченците са изстреляли ракетата към малайзийския самолет. Никой обаче не е виждал тези снимки", цитира вестникът представителя на руския Генщаб, помолил фотосите "да бъдат представени на световната общност за
подробен анализ".

"Вече се налага съвсем ясен извод. Убедените в правотата си са готови да представят буквално всички притежавани доказателства, че всички подозрения към тях нямат основание. Те искрено съдействат за честно и открито разследване. А пък онези, които имат какво да крият, всячески се противят", твърди "Независимая газета".

Според военен експерт на "Московский комсомолец" останките от Боинга дават възможност със сигурност да се установи от какъв тип е поразилата го ракета и дори номерът на пусковия комплекс.

В различните типове ракети, използвани от ПВО, има пълнеж от поразяващи елементи с различна форма - ромбове, квадрати, кубчета. Води се точна отчетност къде какви ракети са доставяни, в кои поделения и къде са зареждани след това. За всичко се попълват съответните формуляри. Пътят на всяка ракета се проследява по документи от момента на създаването й, докато бъде заредена в пусковата установка преди изстрелването й, обяснява ген.-полковник Юрий Соловьов, бивш командващ ПВО на Москва и т.нар. Централен промишлен район от Руската федерация.

С улики от този род е лесно да се определи за каква ракета става дума, кой и откъде я е изстрелял, тъй като ракетите от всеки тип оставят специфични следи, уверява руският генерал.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase