Снимка: БГНЕС

Щетите, причинени от климатичната криза чрез екстремни метеорологични условия, са стрували 16 милиона долара на час през последните 20 години, сочат данните от нова оценка.

Бури, наводнения, горещи вълни и суши отнеха много животи и унищожиха имоти през последните десетилетия, като глобалното затопляне направи тези събитията по-чести и интензивни. Проучването е първото, което изчислява глобална цифра за увеличените разходи, които се дължат пряко на промените в климата, причинени от човека.

То установи средни разходи от $140 милиарда годишно от 2000 до 2019 г., въпреки че цифрата варира значително от година на година. Последните данни показват 280 милиарда долара разходи през 2022 г. Изследователите казаха, че липсата на данни, особено в страните с ниски доходи, означава, че цифрите вероятно ще бъдат сериозно подценени. Допълнителни климатични разходи, като например спад в добивите и покачване на морското равнище, също не са включени.

Изследователите изготвиха оценките, като комбинираха данни за това доколко глобалното затопляне е влошило екстремните метеорологични явления с икономическите данни за загубите. Проучването установи също, че броят на хората, засегнати от екстремни метеорологични условия поради климатичната криза, е 1,2 милиарда за две десетилетия.

Две трети от разходите за щети се дължат на загубените животи, докато една трета се дължи на имущество и други активи, които са унищожени. Бури, като урагана Харви и циклона Наргис, са отговорни за две трети от климатичните разходи, с 16% от горещи вълни и 10% от наводнения и суши.

Изследователите казаха, че техните методи могат да се използват за изчисляване колко финансиране е необходимо за фонд за загуби и щети, създаден на срещата на върха на ООН за климата през 2022 г., който е предназначен да плаща за възстановяване от екстремни метеорологични бедствия в по-бедните страни. Може също така бързо да определи специфичните за климата разходи за отделни бедствия, което позволява по-бързо предоставяне на средства.

"Основното число е 140 милиарда долара годишно и, на първо място, това вече е голямо число", каза проф. Илан Ной от университета Виктория в Уелингтън в Нова Зеландия, който проведе проучването с колегата си Ребека Нюман. "Второ, когато ги сравнявате със стандартното количествено определяне на цената на изменението на климата [използвайки компютърни модели], изглежда, че тези количествени показатели подценяват въздействието на изменението на климата."

Ной каза, че е имало много екстремни метеорологични явления, за които няма данни за броя на убитите хора или икономическите щети:

"Това показва, че основната сума от 140 милиарда долара е значително подценена. Например данните за смъртните случаи от горещи вълни са налични само в Европа. „Нямаме представа колко хора са загинали от горещи вълни в цяла Африка на юг от Сахара."

Според Световната метеорологична организация от 1970 г. насам има седемкратно увеличение на докладваните загуби от екстремни метеорологични бедствия. Въпреки това, отделянето на ефекта от глобалното затопляне от нарастването на населението, градската миграция и по-доброто докладване на бедствия е трудно.

Проучването, публикувано в списанието Nature Communications, възприема различен подход въз основа на това как изменението на климата е влошило екстремните метеорологични явления. Направени са стотици проучвания за "приписване", изчисляващи колко по-често глобалното затопляне води до екстремни метеорологични явления. Това позволява да се оцени частта от щетите, причинени от затоплянето, предизвикано от човека.

Изследователите прилагат тези дроби към щетите, записани в Международната база данни за бедствия, която събира налични данни за всички бедствия, при които са загинали 10 души или 100 са били засегнати, или страната е обявила извънредно положение или е поискала международна помощ.

Централната оценка беше средна климатична цена от 140 милиарда долара годишно, с диапазон от 60 до 230 милиарда долара. Тези оценки са много по-високи от тези от компютърни модели, които се основават на промените в средната глобална температура, а не на екстремните температури, които все повече се наблюдават в света.

Годините с най-високи общи климатични разходи са 2003 г., когато гореща вълна удари Европа, 2008 г., когато циклонът Наргис удари Мианмар и 2010 г., когато сушата удари Сомалия и горещата вълна - Русия. Имуществените щети бяха по-високи през 2005 г. и 2017 г., когато ураганите удариха САЩ, където стойността на имотите е висока.

Анализът използва статистическа стойност на изгубен живот от 7 милиона долара, средно от цифрите, използвани от правителствата на САЩ и Обединеното кралство.

"Много хора се чувстват много неудобно от идеята, че поставяме цена на живота", каза Ной. "Но това е много стандартна икономическа практика и се получава, защото в крайна сметка трябва да вземем решения относно стойността на инвестициите в различни неща."

Ной каза, че само отчитането на икономическите щети, причинени на инфраструктурата, би изкривило значително оценките на разходите за богатите страни, въпреки че голяма част от щетите от екстремните метеорологични условия засягат по-бедните. Той сравни оценката на щетите от 140 милиарда долара със 100 милиарда долара, обещани от богатите страни на по-бедните, но тепърва да бъдат предоставени изцяло, и отбеляза, че 90% от тези пари са за намаляване на емисиите. Цифрите също контрастират със субсидиите от $7 трилиона годишно, на които се радва индустрията с изкопаеми горива.

На срещата на върха на ООН за климата Cop27 през 2022 г. страните се съгласиха да създадат фонд за загуби и щети, за да помогнат на по-бедните да се възстановят след бедствия, свързани с климата.

"Можете да използвате нашата методология, за да започнете да изчислявате колко пари имаме нужда във фонда", каза Ной.

В идеалния случай, каза той, бързо проучване на приписването на екстремно метеорологично събитие би оценило щетите, свързани с климата, и би довело до бързо предоставяне на средства:

"Това би било един вид застрахователна схема за страните. Методологията може да бъде полезна и за определяне на щетите в климатичните условия", каза той.

Д-р Стефани Халегейт от Световната банка, която не е част от изследователския екип, каза:

"Основното послание е, че изменението на климата видимо увеличава глобалните икономически загуби от бедствия. Това е тема на противоречиви фактори, като някои твърдят, че ефектите от изменението на климата са незначителни в сравнение с други като икономически растеж и урбанизация. Това проучване разглежда приписването на физическото събитие – то е много по-просто, стабилно и осигурява убедителна теза. Това е нововъзникваща област и несигурността е наистина голяма. Един урок от проучването е, че глобалните изследователски центрове – предимно разположени в богати страни – трябва да работят повече върху това, което се случва в по-бедните страни."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase