Снимки: Reuters

През януари 2018 година кметът на град Пухой в Молдова е на ръба на нервите си. Всеки ден неговият асистент се появява на работа пиян. И не е само той – повечето му служители имат проблем с алкохола. Всъщност, почти всички в този град, с население от 5000 души, изглеждат пияни.

За това Петру Фрунзе организира конкурс – който остане трезвен най-дълго получава възнаграждение от 1000 леи и държавна работа. 20 двойки се записват. Само една успява да издържи. Фрунзе им намира работа в столицата, ала само за няколко месеца те отново се връщат към алкохола.

"Този живот не е за нас", казали му те. Конкурсът така и не се състоял повече.

Алкохолът е основен отрасъл в Пухой. Почти всеки в града работи във винарната и почти всеки пресушава собственото си производство. Алкохолът дори се използва, за да се плати на хората за свършването на някоя дребна работа или услуга.

„Не си човек ако не пиеш“, казва 35-годишният Николай Русо пред TIME. Той признава, че всяка година произвежда и изпива около 300 литра вино.

Молдова е на първите места по консумация на алкохол и... смъртност. Един на всеки четири човека умира заради алкохола. Според статистиките 15,2 литра чист алкохол се пада на глава на населението в Молдова. Това прави средно по 167 бутилки вино. Но числата не са точни, тъй като 70% семействата разчитат на домашно направени напитки.

„Почти във всяко семейство има човек с проблем с алкохола“, казва Тюдор Василиев, психоаналитик, специализирал в сферата на пристрастяванията.

В Европа употребата на алкохол намалява. Но в бившите съветски страни си остават най-твърдите пиячи. А това води и до повече смъртни случаи. В Русия един на всеки пет души умира заради прекаляване с чашката.

Но в пиянството на Молдова, една от най-бедните страни в Европа, експертите виждат и политически елемент.

Според тях това е начин населението да се държи пасивно, тъй като „пияните хора не протестират“.

Пухой се е променил много след разпадането на СССР. По-празен е. Повече от 1 милион души са напуснали Молдова, оставяйки след себе си население от 3,5 милиона души. А масовата миграция предизвикала и... масово пиене.

„Първо си тръгва един човек, после двама, накрая цяло семейство. Как можеш да останеш тук, положението се превръща от лошо в ужасно“, казват местните. Безработицата е голяма, а според Световната банка, повечето от онези, останали в Молдова, живеят с по-малко от 5 долара на ден.

„Има много безизходица тук. Младите хора няма какво да правят. Ако започнеш бизнес – рискуваш. Трябва да си способен да плащаш дългове. - казва Иван Лунго, който е пристрастен към чашката от десетилетие. - Пиенето беше облекчение за мен. Поне за кратко.

Но проблемът с алкохола на по-голямата част от населението прави живота на онези, избрали да останат в Молдова, още по-тежък. Случаите на домашно насилие, престъпления, каране в нетрезво състояние и неспособност за работа зачестяват.

Правителството осъзнава колко е тежък проблема, за това през 2012 година приема няколко нови закона – възрастта, на която е легално да се пие, скача от 16 на 18 години, акцизът скача,  рекламите са забранени, а напитките се продават в точно определени часове. Въпреки това, резултатите са незначителни, тъй като законите не засягат алкохолът, който е домашно производство. Бирата също се превърнала в любимо питие, след като за нея също нямало ограничение.

А какво става, ако решиш, че имаш нужда от помощ, за да се откажеш от алкохола? По времето на СССР на пияниците се е гледало като на „обществен товар“, като на утрепки. Положението в Молдова не се е променило много. Адекватна помощ почти няма. Само една клиника предлага нужното на своите клиенти, за да ги отърве от вредния навик.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase