Reuters

Лайката е сред най-широкоспектърните билки, които човечеството ползва още от древността. Тя носи редица здравни ползи, но сред най-добре проучените са противовъзпалителното и болкоуспокояващото й действие. В този аспект тя може да се прилага и външно при компреси, настойки или инхалации, и вътрешно във вид на тинктура, отвара или запарка. 

Способността на лайката да повлиява възпалителните процеси и да намалява болковия синдром се обуславя от високото съдържание в нея на 3 типа биоактивни вещества:
  • Антиоксиданти;
  • Терпени;
  • Флавоноиди. 
Най-високо съдържание на тези вещества се отчита в цветовете на лайката, поради което те будят най-сериозен фармакологичен интерес.
 
Най-мощните антиоксиданти в състава на лайката са производни на специфичните биоактивни съединения ацетилен ихамазулен. При стандартни условия това са нестабилни молекули, които бързо се деактивират. Най-стабилна структура имат те алкохолните тинктури и етеричните масла от лайка. Затова тези продукти се ползват като мощни средства за неутрализиране на свободните радикали в организма. Това им действие помага както за редуциране на оксидативния стрес, така и за намаляване на възпалението в различни зони на тялото.

Още за полезните свойства на лайката може да прочетете в Puls.bg
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase