Снимка: архив Булфото

Спешните отделения няма да могат да се приватизират. Това обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.

Промени в закона за лечебните дейности предвиждат държавните болници да бъдат извадени от забранителния списък за приватизация.

Здравният министър Петър Москов предлага на тезгяха да бъдат извадени 67 болници, сред които „Пирогов“, Александровска болница, Майчин дом, ИСУЛ, болница „Света Екатерина“, всички университетски и многопрофилни болници, специализирани детски лечебници, онкоболници и др.

Още по темата
Днес Шарков изрази съмнение,че някой би приватизирал болница като "Пирогов".

„Ако влезе в сила приватизацията на лечебните заведения, ще се даде възможност на частния капитал да инвестира в съществуващите лечебни заведения, а не да прави нови“, обясни  здравният зам.-министър. Той допълни, че от 2001 г., когато беше забранена приватизацията, досега има построени над 100 болници, но нито една от тях не е общинска или държавна.

Шарков разясни, че в съществуващите лечебни заведения ще могат да се приватизират отделни отделения от различни инвеститори.

„В приватизираните лечебни заведения ще се запази лечебната дейност“, увери още зам.-министърът, цитиран от БТА. Той разказа, че за момента една общинска болница се приватизира и инвеститорът влага в нея 56 млн. лева.

„Санаториумите и лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ също ще могат да бъдат приватизирани, ако се приемат законовите промени“, каза още Шарков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase