Източник: Reuters

Д-р Ангел Кунчев е роден на 19 октомври 1959 г. От 20 години работи в областта на надзора на заразните болести. Завършил е Медицинския институт в Пловдив през 1985 г. Понастоящем е главен държавен здравен инспектор на България.

- Д-р Кунчев, отбелязваме Европейската имунизационна седмица, чиято цел е да се повиши имунизационния обхват сред населението, посредством мащабна информационна кампания. Какво не знаят хората?

От няколко поредни години по инициатива на Световната здравна организация на Стария континент, а вече и извън него, се организира Европейската имунизационна седмица, която цел е повече медицинска и правдива информация за важността на имунизациите да достигне до хората и най-вече до тези, които са родители, защото те особено много се вълнуват от въпроса трябва ли да ваксинират децата си и срещу кои инфекции и дали това крие някакви рискове.

Ние винаги използваме този повод, за да съберем на едно място представители и на пациентските организации, и на общопрактикуващите лекари, на здравните власти и медиите, така че да можем да обсъдим нещата, които ни вълнуват и проблемите, които възникват в тази насока. И тази година не прави изключение.

Този път се очертаха няколко основни теми, особено свързани с многото и различни агресивни антиваксинални движения, които, използвайки нормалните страхове на населението, заблуждават хората чрез изкривена информация за нежелани ракции и за спрени ваксини. Аз например съм чел невероятни неща – как ваксината срещу рак на маточната шийка е забранена едва ли не в цяла Европа и как убивала жени, а това не е вярно и може много лесно да се провери. Но хората се "връзват". Така че информационната кампания е насочена най-вече към тях.

Тази седмица е повод и да обсъдим някои чисто практически неща, които затрудняват работата най-вече на общопрактикуващите лекари. Затова се борим за промяна в Наредба 15 на Министерството на здравеопазването в частта й за задължителните имунизации на деца. Сегашният начин на прогнозно планиране на децата, подлежащи на ваксиниране през следващата година, води до недостиг на ваксини. Според лекарите, информацията трябва да се получава от базата данни на Националната здравноосигурителна каса. Освен това медиците са длъжни да отчитат всяка седмица направените ваксини, независимо колко далеч се намират от областните градове. Това губи време и е за сметка на останалите пациенти. 

 

Продължението на интервюто четете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase