източник: Reuters

Лекари от старата школа и до ден днешен карат пациентите да им показват езика си. В китайската медицина той се смята за един от най-важните инструменти за диагностика. Езикът отразява цялото тяло и дава дори и на невежите ценни насоки за здравословен живот.

 
“Кажи “Ааааа...”” Много от нас си спомнят тази фраза още от детските години, и днес има общопрактикуващи лекари и педиатри, които преди да изслушат симптомите, поглеждат езика. Прословутият „малинов език” – искрящо червен с червени папули – все още достатъчно надеждно сочи за скарлатина, а ако езикът е с налепи, много майки знаят, че децата им всеки момент ще се разболеят.
 
Лошият дъх в устата или вкус дават насоки за промени в организма и ни водят към избора на конкретна терапия или правилната минерална сол.
 
Какво точно се гледа?
 
Форма, налепи, оток, отпечатъци на зъбите по ръба на езика, вени под езика, венозен застой, карта на езика, подвижност, слюнчени жлези, сух, влажен и т. н.
 
Въпреки че диагностиката на езика би трябвало да се потвърждава и допълва винаги и от други методи на диагностициране, тя по елементарен начин ни дава представа за протичащите в момента процеси в тялото. 
 
Още по темата и какви съвети дава известният немски натуропат графиня Анжелика Волфскийл, можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase