Снимка: Булфото

За 21-ва поредна година Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителна Агенция по Околна Среда организират Среднозимно преброяване на зимуващите у нас водолюбиви птици.

Тази година Среднозимното преброяване ще се проведе от 14 до 16 януари, като ще обхване над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици.

Над 200 служители и доброволци на БДЗП и участващите партньори, организирани в 40 екипа, ще проследят броя, вида и разпространението на зимуващите у нас водолюбиви птици.

Партньори в преброяването са СДП „Балкани”, Българска Орнитологична централа, Световният Фонд за дива Природа и Зелени Балкани.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще осигури автомобили и експерти от своите регионални звена, които ще извършват и проверки за нарушение на Закона за лова.

Съдействие в преброяването ще окажат и ДЛС “Дикчан” ­ с. Сатовча и ДГС ­ гр. Гоце Делчев, които ще помогнат в преброяването в района на яз. Доспат и поречието на р. Места.

„Целта на преброяването, което се извършва едновременно в цяла Европа, е да събере точна информация, която служи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици, което от своя страна е индикатор за промените в околната среда и последствията от тях за биологичното разнообразие и хората”, коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на Среднозимното преброяване.

„Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, допълни той.

Среднозимното преброяване се провежда с световен мащаб от 1967 г. в почти всички Европейски държави. То дава оценка на размера и вида на европейските популации на водолюбивите птици и за състоянието на влажните зони, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и световно застрашени видове като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавия пеликан и много други. През студени зими в България зимува до 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Близо 20 на сто от популацията на малкия корморан прекарва зимата по нашите земи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase