Снимка: БГНЕС

Заявлението на вътрешния министър на Франция Кристоф Кастанер за въвеждане на мерки по борба с расизма в полицията предизвика недоволство в редиците на стражите на реда, съобщава Le Monde. Както припомня френското издание, след двуседмични протести, министърът анонсира изменения, които трябва да подобрят професионалната етика на полицаите.

Още по темата

Както каза полицай от предградие на Париж пред вестника, от понеделник всички говорят само за нововъведенията, а Матилда от отдела на в западната част на столицата подчерта: „Ние сме бесни и това е точната дума“. „Моите колеги са в ярост“, заяви Кристоф Руже, генерален секретар на полицейския съюз SCSI. „Те смятат, че тяхната чест е засегната“, допълва „Фокус“.

Искането на Кастанер служителите да бъдат уволнявани при подозрение в расистки действия или думи предизвика негодувание сред полицаите: те виждат в това заповед, нарушаваща презумпцията за невинност. По думите на Матилда, вече две седмици полицията е „под натиск“, а Кристоф Руже счита, че на служителите им е много трудно да приемат обвиненията в расизъм, защото „огромното мнозинство изпълняват надлежно задълженията си“.

Независимо че много полицаи признават наличието на „оскърбителни шеги“ и „издевателства“, мнозинството от тях са възмутени от предявените обвинения. Събеседницата на френския вестник Матилда се обявява против това, всички 150 хиляди служители да бъдат поставяни под общ знаменател. Във „Фейсбук“ има групи, където се публикуват расистки шеги, тук полицаите могат да обсъждат ежедневния си живот, но „тонът на разговорите съвсем не е расистки“. Редките отклонения от правилата се наказват с призив за спазване на реда или изключване. Освен това понякога полицейският хумор не се отличава с качество.

Във вторник, представяйки доклада за 2019 г., началникът на Генералния инспекторат на Националната полиция (IGPN) Брижит Жулиен увери, че вътре в министерството няма заговор за мълчание относно расизма. „Подобни думи са неприемливи“, цитира изданието нейните думи. „Сред полицаите има много силен натиск в самите групи: ако някой действа така, той ще остане изолиран.“ Освен това фактът, че се наблюдава етническо многообразие говори против обвиненията срещу полицията.

Що се касае до удушаващите хватки, в полицията са шокирани от забраната за използването им. „Това е хватката, на която ни обучават в полицейската академия“, обяснява Софиан от управлението в Сен-Дени. „Тогава какво ще правим при такива ситуации?“

Синдикатите предполагат, че страната ще плаща висока цена за тези нововъдения в течение на много трудни години.
Генералният секретар на полицейския профъюз UNSA Филип Капон посочва, че от 2015 година стражите на реда са на първа линия: терористични актове, протести срещу закона за труда, „жълтите жилетки“, движението срещу пенсионната реформа, Covid-19. По неговите думи, полицейската реформа се провежда всеки път по време на криза и по неподходящ начин, докато е необходимо да се направи задълбочен анализ в спокойна среда, която надхвърля политическите задачи, пише Le Monde.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase