Снимка: архив, Булфото

Раздаването на бонуси от шефовете на съдилища, дългите изпитателни периоди за съдиите и превесът на политически избраните пред професионално излъчените членове на Висшия съдебен съвет остават рискове за корупция в България. До този извод стига Групата държави срещу корупцията на Съвета на Европа (GRECO) в доклад, публикуван в Страсбург.

Той заключава, че българските властите са изпълнили изцяло 12 от 19 препоръки за превенция на корупцията сред депутатите, съдиите и прокурорите. Шест препоръки са частично изпълнени, става ясно от документа, изпратен в българските институции, които са задължени да го публикуват.

Сред съветите, които не са приети, е постигането на баланс във Висшия съдебен съвет между професионално и партийно избраните му членове, който още е в полза на последните. Сега професионално назначени има само в съдийската квота. Според Съвета на Европа това “създава риск от политизиране на решенията” за кадровото развитие на магистратите. В Срасбург смятат, че по въпроса не са предприети никакви действия от българските власти и че “ситуацията остава същата”. Нищо не е направено и за намаляването на срока от 5 г., след който съдиите стават несменяеми. Според GRECO твърде дългият изпитателен период увеличава рисковете магистратите да станат податливи на натиск и “да решават делата по определен начин”. Българските власти пък го намират за “мотивиращ”, пишат експертите от Съвета на Европа.

Те се опасяват, че заради липсата на обективни критерии за определяне на бонуси в съдилищата, най-големите се дават на послушните, а не на работещите магистрати. Групата срещу корупцията намира, че основанията за разпределянето на премиите са “твърде общи”, което позволява “решения по собствена преценка” от шефовете на съдилища.

Въпреки критиките Съветът е доволен от създаването на Антикорупционната комисия, от системата за проверки на длъжностните лица по върховете и от изискванията към тях да декларират имущество и конфликт на интереси. Положителна оценка се дава на въведеното обучение по етика за магистратите, подкрепата за младшите прокурори.

Като претеглят плюсовете и минусите, в Съвета на Европа преценяват, че България трябва да бъде поздравена  “за постигнатия напредък” и да приключат четвъртия кръг от наблюдение върху страната, който се води от 2015 г насам.

От Съвета на Европа уточниха за dnes.bg, че това не слага край на мониторинга и че вече е насрочен пети кръг за наблюдение. Експертите на организацията ще пристигнат в София за едноседмична проверка на 30 март. Този път обект на оценка ще са мерките за предотвратяването на корупцията сред висшата изпълнителна власт - министри и техните заместници, членовете на политическите им кабинети, висши чиновниц и службите за сигурност. От обхвата не са изключени и президентът и премиерът. В София е изпратен въпросник от 18 страници, за да могат домакините да се подготвят.

Пратениците на GRECO имат конкретни въпроси за доходите на висшите управници, избягването на конфликт на интереси, назначенията на чиновници и ръководители, прозрачност на вземаните решения, правилата за получаване на подаръци, за харченето на публични средства, за изискванията за деклариране на доходи, механизмите за контрол и наказания и др. След като се запознаят на място, членовете на групата ще подготвят препоръки, които властите трябва да изпълнят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase