Снимка: архив Reuters

Правилата за провеждането на следващите европейски избори, както и как ще бъде излъчен нов председател на Европейската комисия, трябва да бъдат определени по време на Българското председателство на ЕС.

За това се разбраха европейските лидери в Брюксел, подкрепяйки нова работна програма до лятото на 2019 г.

Според плана по време на Българското председателство ще има четири срещи на върха - две редовни и две неформални.

На 23 февруари в Брюксел евролидерите ще се съберат да обсъждат как ще бъде избран приемникът на Жан-Клод Юнкер и по какви правила партиите ще могат да номинират кандидати за шеф на европейското правителство. На срещата ще се уточни дали ще има и обща европейска листа за Европейския парламент, чрез която за първи път в историята на ЕС, гражданите да бъдат представлявани от общи депутати, избрани на цялата територия на Съюза, а не само от национални партийни листи. Европейският парламент предлага общата листа да бъде запълнена от опразващите се 73 места на британски депутати, които няма да могат повече да се кандидатират след излизането на Обединеното кралство от ЕС на 29 март 2019 г.

На 17 май в София ще се проведе неформално заседание на Съвета, на което освен евролидерите се очаква да дойдат и премиерите или президентите на всички държави от Западните Балкани, които желаят членство в ЕС.

България си поставя за цел на срещата да “даде европейска перспектива” на шестте държави от бивша Югославия, които още не членуват в ЕС. На срещата няма да бъде поканена Турция, която също е кандидат.

Брюксел предвижда на Софийската среща да се говори и за миграция като се очаква да се постигне принципно съгласие за вътрешната и външната политика на Общността по отношение на имигрантите.

Двете редовни срещи на върха през Българското председателство ще са в Брюксел на 22 и 23 март и на 28 и 29 юни. През март евролидерите ще вземат решения за облагането на интернет компаниите, електронната търговия, авторските права и търговията. През юни пък ще се гласуват окончателно предизборните правила.

Дневният ред на лидерите е изготвен от председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск. Той предвижда и промяна в начина, по който ще се вземат решенията на срещите на върха в ЕС. Спорните въпроси, които не могат да се разрешат на министерско ниво, ще се дават на премиерите и президентите. Ако те преценят, че единодушие не възможно, ще се върви на скорости, като се върви по т.нар механизъм на засиленото сътрудичество. Държавите, които желаят ще прилагат новото законодателство, останалите - не.

“Страните, които искат да вървят напред, трябва да могат да го направят, вместо да чакат за постигане на общо решение”, обясни Туск.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че “никой няма да бъде каран да върви нанякъде, ако не иска”. Тя добави, че никоя държава не бива да се чувства отблъсната, но че политики като Шенген и Еврозоната, се прилагат успешно и без всички членове на ЕС да участват в тях. Единствено задължително ще бъде участието в бъдещия Европейски паричен съюз, но само за държавите, които използват еврото.

Меркел добави, че днес в Брюксел всички 27 лидери, без Великобритания, която напуска, са изразили желание да бъдат активни и да вземат участие във вземането на решения.

В следващите 2 години европейските лидери ще се събират по-често, за да се ускори работата, особено по затлачени въпроси. До юни 2019 г вече са насрочени общо 12 срещи на върха. На 20 и 21 юни 2019 г ще бъде приет следващият дългосрочен бюджет на ЕС и правила за работа на еврофондовете и програми. Тогава ще бъде излъчен и следващият председател на Съвета на ЕС, който ще заеме мястото на Туск.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase