Снимка: архив, Reuters

Излизането от ЕС може да предизвика миграционна криза в Обединеното кралство. След британския референдум Франция заяви, че смята да скъса договора, позволяващ на Лондон да държи на френския бряг повечето бежанци, запътили се към Албиона. Перспективите да отпадне старото двустранно споразумение бяха коментирани напоследък от неколцина френски политици, пише Андрей Филатов, "Утро".

Темата бе повдигната първо от властите в северния департамент Нор-Па дьо Кале. Кметът на Кале Наташа Бушар заяви през уикенда, че граничните отношения между Великобритания и страните от ЕС предстои да бъдат преразгледани.

"Британците трябва да приемат последиците от своя избор. Ние сме в силна позиция, за да поставим въпроса за разглеждане, и отправяме към президента (Франсоа Оланд) молба да използва тежестта си" за тази цел, каза Бушар в коментар за резултата от референдума за Brexit.

Става дума да бъде отменено сключеното през 2003 г. споразумение от Льо Туке, което дава правомощия на Великобритания да проверява бежанците от френската страна на Ламанша и да не ги пуска нито в тунела под протока, нито на фериботите.

Благодарение на този документ хиляди бежанци, мечтаещи да станат поданици на британската кралица, се намират днес в мигрантските лагери в Нор-Па дьо Кале. По официални данни на острова искат да се прехвърлят към 4000 пришълци. Фактически обаче те са поне двойно повече.

Като двустранен договор между Лондон и Париж "Льо Туке" трябва да остане в силаq дори ако Великобритания напусне ЕС. Френските власти обаче предупредиха още преди референдума, че излезе ли кралството от общността, миграционните спогодби може да бъдат преразгледани.

Щом като изразяват желание да си решават проблемите самостоятелно, жителите на Великобритания трябва сами да отговарят и за потоците от мигранти, насочили се към тях, смятат французите. Идея, която лека-полека намира все по-широка подкрепа.

"Британците искаха да си върнат свободата - нека върнат тогава и своите граници", заяви президентът на региона Нор-Па дьо Кале и председател на популисткия "Съюз за народно движение" (преименуван впоследствие на "Републиканците", б. р.) Ксавие Бертран. Френският министър на икономиката Еманюел Макрон също смята, че французите трябва да вдигнат контрола върху бежанския поток в Кале, оставяйки мигрантите да пресичат Ламанша.

Върховната власт впрочем още не бърза окончателно да отреже британците от европейския континент. Външният министър на Франция Жан-Марк Еро нарече инициативите в този дух "демагогия". Президентът Франсоа Оланд обеща да разгледа въпроса преди 14 юли. Според аналитици правителството едва ли ще си позволи такава стъпка - тя може да предизвика нежелана верижна реакция и да бъдат отменени всички останали договори между Франция и Великобритания. Френският вътрешен министър Бернар Казньов изтъква, че прехвърлянето на бариерата срещу бежанци от континента на острова ще доведе до безконтролна миграция през протока (също като в Средиземноморието) и само ще увеличи бежанския поток.

Политолози предричат, че политиците от десния лагер активно ще експлоатират темите около Brexit-а в навечерието на президентските избори през 2017 г. За президентското кресло ще се бори по-специално Еманюел Макрон, подкрепил скъсването на "Льо Туке". Сред козовете на политици като Макрон или лидера на десницата Марин Льо Пен ще бъде призивът Франция да тръгне по пътя на Великобритания и да постави на референдум въпроса за членството си в ЕС. На изявления в този смисъл не бива да се гледа сериозно.

За рисковете от разтрогване на договора "Льо Туке" говорят и политици извън самата Франция. Тези дни темата бе повдигната от бившия премиер на Белгия Ги Верхофстат. "С излизането от ЕС те (британците) не само ще изгубят най-важните си търговски партньори и достъпа до европейския вътрешен пазар, но ще се сблъскат и с нови предизвикателства в контекста на миграционната криза. В случай на Brexit Франция може например да пусне бежанците, намиращи се в Кале, по-нататък - към Великобритания, писа Верхофстат в статия за изданието "Фокус".

Ще отбележим също, че Лондон и Париж отдавна отправят взаимни претенции по повод "Льо Туке" като несъвършена и неефикасна спогодба. Според британците французите са въвели твърде слаб режим за сигурност. Според французите британците са неспособни да регулират собствения си пазар на работна сила и точно това привлича мигрантите. А правозащитници обвиняват властите и на двете страни, че се държат нехуманно към бежанците.

"Всичките пари, харчени от Великобритания в Кале, отиват за сигурност - вдигане на огради и разноски по служебните кучета. Ние призоваваме част от средствата да се разходват за хуманитарни нужди. Ако дойдете в клиниката ни в Кале, ще видите огромни опашки от хора, дошли да се лекуват. Медицинската помощ за бежанците обаче не бива да идва само от нас, трябва да идва и от правителството", казва Ник Харви от "Лекари без граници".

Сегашната преграда по пътя на мигрантите и без това можеше да рухне всеки момент. Излизането на Великобритания от ЕС може да ускори процеса, независимо че френски служители твърдят обратното. Налага се впечатлението, че въпреки продължителните дискусии по всички "за" и "против" Brexit-а британците все едно не са преценили вярно всички възможни последици от тази стъпка.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase