Снимка: Reuters

Унгария поиска да бъде съставена европейска армия, която да брани границите на Гърция от напиращите към Европа бежанци. Външният министър Петер Сиярто заяви, че изпращането на войници на квотен принцип е условие на страната му да продължи да работи с ЕС по разрешаването на кризата.

"Това не е бежанска криза, а масова миграционна вълна с неизвестен потенциал", заяви Сиярто на пресконференция с пристигналия за преговори в Будапеща еврокомисар за миграцията Димитрис Аврамопулос.

Европейската комисия коментира, че подобна възможност съществува. Граничната агенция на ЕС ФРОНТЕКС може да изпрати екипи за бързо реагиране, но това може да стане само по искане на страна, която не може да се справи с наплива.

Още по темата

Унгарският министър отхвърли критиките срещу страната му за телената ограда по границата и за използването на сълзотворен газ срещу желаещите да я преминат и ги нарече безотговорни. 

"Такива агресивни хора няма да допуснем на наша територия, пък дори и само да я преминат транзитно", каза Сиярто. Той добави, че имигрантите хвърляли камъни и парчета бетон по полицията.

Външният министър постави още едно условие на Еврокомисията - да се финансират бежанските лагери в Турция, Ливан и Йордания и ако се налага да се построят нови, за да се задържат хората на място.

Подобен призив отправи днес и Европейският парламент, който изпрати писмо до председателството на ЕС с искане Европа да изпълни обещанието си, дадено на донорската конференция за Сирия миналата година, когато беше декларирана воля за отпускане на  4 млрд. евро за бежанската криза. Досега от тях са събрани само 41 млн., а европейският бюджет е дал едва 5 млн. евро.

"Ситуацията в Сирия и в съседните страни се влошава с всеки изминал ден и все повече хора предприемат опасното пътуване към Европа. 5 г. след началото на войната краят й не се вижда", пише в писмото до европейските лидери. 

В апела на Европейския парламент се казва още, че половината от сирийското население живее в крайна бедност, а 4 милиона оцеляват в лагери в Йордания, Ливан и Турция. Йордания и Ливан нямат повече средства да ги подпомагат. Ето защо ЕС трябва незабавно да изпълни обещанията си за финансова помощ. "Ако не го направим, ще имаме още повече проблеми", се предупреждава в текста.

Посланието получи подкрепа от основните парламентарни групи - ЕНП, социалистите, либералите, зелените и крайната левица.

ЕП подкрепи предложението за разселване на 120 хиляди мигранти

Евродепутатите подкрепиха и преразпределянето на още 120 000 бежанци от Гърция, Италия и Унгария в останалите еврочленки. 370 депутати гласуваха "за", 134 "против" и 52-ма се въздържаха. Консерваторите, евроскептиците и крайната десница обясниха отрицателния си вот с факта, че тези, които имат пари да пътуват до Европа, не са най-нуждаещите се, а тези, които имат нужда от помощ, са в лагерите край Сирия. 

Първият зам.-шеф на Еврокомисията Франс Тимерманс отново се обърна обърна към парламента, след като говори пред депутатите вчера следобед. "Ние не искаме да отворим границите си, но това е криза, която ще продължи през следващите години. Тя е предизвикателство за нас като европейци политически, хуманитарно и морално. В мир ли сме с душите си", каза Тимерманс, бурно аплодиран от голяма част от депутатите.

Словения стана третата шенгенска държава, която възстанови граничните проверки по вътрешна граница, след като по-рано това направиха Германия и Австрия. В следващите 10 дни ще се проверяват документите на влизащите в страната откъм Унгария.

Еврокомисията заяви, че няма да коментира изпращането на 1000 войници на българо-турската граница, защото това си бил български въпрос.

Междувременно Белгия спря да гледа молбите за убежище от иракчани от Багдад. Според службата за бежанците историите, с които те мотивират напускането на страната си, си приличат толкова, че не може да са истински. 45 иракчани се връщат доброволно вкъщи утре, други 30 - идната седмица.

В същото време Дания, която според договора си за членство не участва в разместването на бежанците, съобщи, че ще приеме доброволно 1000 души и ще даде 100 млн. евро за бежанските лагери край Сирия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase