Снимка: Ройтерс, архив

Представител на министерството на отбраната на САЩ не потвърди появилите се в медиите информации за скорошно изпращане на американски сухопътни сили в Полша, предаде Интерфакс, като цитира руската емисия на Би Би Си.

Още по темата

Министърът на отбраната на Полша Томаш Шемоняк след срещата си в Пентагона с американския си колега Чък Хейгъл заявил за в. "Вашингтон пост" вчера, че Варшава и Вашингтон следващата седмица ще обявят разполагането в Полша на американски сухопътни сили в рамките на разширяването на военното присъстствие на НАТО в Източна Европа в отговор на събитията в Украйна.

Представител на Пентагона заявил, че се разглеждат редица допълнителни мерки за засилване на боеготовността на Европа по въздух, море и суша, но "засега няма нищо особено за съобщаване", предаде Би Би Си.

"Продължаваме да изучаваме варианти за действия, които биха уверили нашите съюзници от НАТО в твърдата ни ангажираност към принципа на колективна отбрана в съответствие с член 5 от Устава на НАТО, казал контраадмирал Джон Кирби.

Шемоняк заявил за "Вашингтон пост", че решението било взето на политическо равнище и че военните планиращи органи изработват детайлите. По думите му ще има и засилено сътрудничество в противовъздушната отбрана, специалните сили, киберзащитата и други области. Полша ще играе водеща регионална роля "под патронажа на САЩ", казал той.

Но министърът уточнил, че всеки непосредствен отговор на НАТО на руската агресия в Украйна, макар и важен, има по-малко значение от дългосрочната промяна на отбранителните стратегии на Европа и Америка. САЩ, след като обявиха "завой" към Азия, трябва да обявят обратен завой към Европа, а европейските страни, които съкратиха военните си разходи, трябва да променят тази тенденция, смята той.

"Доскоро съществуваше идеята, че вече няма заплахи в Европа и повече няма нужда от американско присъствие в Европа.

Събитията показаха, че има нужда от обратен завой (re-pivot), и че Европа беше в безопасност, защото Америка беше в Европа", казал той.

Доколко е вероятен подобен обрат в разходите за отбрана? Шемоняк твърди, че по въпроса е имало широка подкрепа на неотдавнашната среща на европейските министри на отбраната.

Най-силният стимул дори не е било самото анексиране на Крим, а лъжите на руския президент Владимир Путин за действията на Русия там и формулираната нова доктрина, позволяваща на Русия да се намесва във всяка страна, където по нейна преценка е застрашено рускоезичното население. Това според него представлява
потенциална заплаха за Балтийските страни, които са членове на НАТО, и още повече за Молдова, Беларус и централноазиатските страни, които не са.

Също като президента Барак Обама Шемоняк смята, че е прекалено рано да се преценява споразумението в Женева за деескалация в Украйна. Според него специалната операция на Русия в Източна Украйна не се развила по план и Путин може би е решил да играе по-дългосрочна игра.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase