10

Анонимен

преди 10 месеца

Между 1975 и 1980 стипендиите се увеличаваха с 5 лева при всеки следващ курс и с 5 лева за всяка половин единица от изпитите. Мисля, че в пети курс можеше да стигне и до 100 лева или повече. Повечето учеха 4 години или 4,5 години. Сега максималната била 180 лева, което е все едно десетина лева през 1975-1980 години.

9

Анонимен

преди 10 месеца

Цитат: Той посочи, че долната граница на стипендиите към момента е 85 лв., а максималната - 180 лв. +++ Много бе! По мое време преди 1980 година, започнах със стипендия от 50 лева и после се увеличи постепенно до 70 лева, а жена ми взимаше 100 лева стипендия

8

До Анонимен 3

преди 10 месеца

Да не би да имаш предвид стипендиите, давани на някои отличници в гимназията? Не знам какъв е бил размерът им, но чувах от по-възрастни хора, че такива стипендии е имало, макар и рядко. Едва след промените нещата са станали други и учениците с висок успех могат да взимат по някой лев месечно. Относно заплатите на висшистите, през 80-те години стартова заплата за млад висшист без трудов стаж е била 170 лв. Като махнеш удръжките, не знам колко е оставало. С по-високи са почвали в МВР и военните.

7

70-те г. на 20-и в.

преди 10 месеца

До ОБЕКТИВЕН - През социализма общ успех над "отличен (5.50)" ти гарантираше, че ще получиш стипендия 50 лв (най-високата по онова време), независимо от това какъв е общият месечен доход на родителите ти. Ако обаче успехът ти е (5.49), а сборът от заплатите на вашите е 501 лв, стипендия не ти се полага. При общ семеен доход под 500 лв стипендия се даваше на всекиго, а размерът й зависеше от успеха на студента. Най-ниската беше в размер на 30 лв. Заплатата на млад висшист - 105 лв, после 155 лв

6

Относно ремонт

преди 10 месеца

Колко пъти ще ги "ремонтират" тези общежития. Правят ли проверки какво е направено?Правят ли се проверки за парите, които отиват за храна на студентите? Някой знае ли колко пъти Пешо се хранил на стола през учебната година? Кой проверява?

5

Анонимен

преди 10 месеца

Студентите които учат лесното не трябва да получават стипендия

4

ОБЕКТИВЕН

преди 10 месеца

Стипендиите са много несправедливо разпределени.В СУ стипендии взимат около 2000 души.Дава се процент на всеки факултет и на специалност.Така излиза,че студент с по-нисък успех(зависи от специалността)може да вземе стипендия а такъв - с 5.80-не може.Преди 1989 г. стипендии се даваха за отличен 5.50.Това е било все пак стимул да учиш.Сега успехът е много раздробен.Но студентите не протестират.Те работят и между другото ходят на лекции,взимат диплома и са функционално неграмотни.

3

Анонимен

преди 10 месеца

През 1989г.стипендията за отличен успех беше 18лв.на месец. Заплатата на вишист без стаж е била някъде около 140лв. По мои сметки (където се казва без кръчмар) стипендията е била 1 седма от заплата. Двеста лева сега са малко на този стандарт. Който си учи и е отличник - не учи за стипендия. Стипендията е само знак за стимул да се учи.

2

Анонимен

преди 10 месеца

Мизерия

1

Анонимен

преди 10 месеца

Неголямата сума, която студентът ще получат вповече в рамките на една учебна година тъкмо ще му стигне за освежаващ ремонт на стаята в общежитието, ако обедини усилията си с тези на другите един-двама студенти, с които ще дели обща стая