39

Американ

преди 6 години

Лихвата е 7% вероятно защото сума народ не плаща и тия си попълват загубите чрез редовните платци. Интересно на какво се надяват "гяволите" в дългосрочен план, понеже държавата ще го гони до живот.В Америка студентските заеми нямат срок на давност и има хора пенсионери които вече пискат че видов ден е дощъл. Така ще стане и в Бг.

38

Няма нуждаОтКоментар

преди 6 години

Лихвите върху влоговете на гражданите - нищожни и смешни.Лихвите по кредитите - високи. Включително и тогава, когато кредитът е за образование.

37

ГУРБЕТЧИЯТА

преди 6 години

ТАКА СЕ ЗАДЪРЖАТ В БЪЛГАРИЯ МЛАДИТЕ СТУДЕНТИ И БЪДЕЩИ ВИСШИСТИ ! КАТО ИМ СЕ ДАВАТ ЗАЕМИ ,КОИТО НЕ МОГАТ ДА ПОГАСЯТ ,ПОСЛЕ ИМ СЕ ПРЕДЛАГА НИСКО ПЛАТЕНА РАБОТА В БЪЛГАРИЯ И С ЧАСТ ОТ ЗАПЛАТАТА ЗА 15 ИЛИ 15 Г. ПОГАСЯВАТ ДЪЛГОВЕТЕ СИ !

36

Анонимен

преди 6 години

като чета тук колко кандидат авантаджии има...

35

Каквода каже човек?

преди 6 години

Специалност "Администрация и управление" ...Това ми напомни нещо. Когато преди повече от 20 г. безработицата изведнъж стана проблем на много български семейства, бяха осигурени курсове за преквалифициране. Помните ли какъв курс си избираха повечето мамини синчета, останали със средно образование и настанени на измислени длъжности там, където татковците им са шефове? Избраха си "Управител на ресторант". Изкараха курсовете, но никой частник не ги взе на работа да управляват ресторанта му ...

34

Анонимен

преди 6 години

Няма високоплатена работа, а е само висока безработица и не може да върне дълга.

33

Анонимен

преди 6 години

До Анонимен *** изтегли от немска банка студентски кредит за 2-3% - лихвата е по голяма ..Германците не теглят кредити , а и банките не отпускат , защото образованието е безплатно , като нямаш пари бачкаш

32

Анонимен

преди 6 години

Тази лихва е много висока.Като сравня,в една немска банка,кредита е с 2-3% лихва.За Холандия и други държави знам,че отпускат и помощи+за квартира и т.н. за подпомагане на студенти.Също ако не си намериш работа до 5 години след завършването, ти опростяват кредита и го поема държавата.Има дори ученици от средни училища,на които държавата плаща издръжка и квартира(или живеят в пансиони).Защото там не се счита,че родителите са длъжни на децата си,както у нас.И още от малки стават самостоятелни.

31

Shark

преди 6 години

Че не беше ли точно това целта, хората още на 22-23г да бъдат вече длъжници. И така цял живот. Който лапнишаран се хвана сега ще плаща, ако не той ще дирят родителите му. При банките празно няма.

30

абе....

преди 6 години

....намирам допирни точки между КТБ и студентските кредити . И в двата случая гарант е народа, т.е празно няма, ако не се върнат от студента ,банката ги прибира от държавата( народа).

29

ретро

преди 6 години

До колкото си спомням по конституция всеки има достъп до безплатно образование.50-85 000 лв, много безплатно , то направо без пари. Като ги дадеш и оставаш без пари. Българска му работа , недомислена.

28

Анонимен

преди 6 години

предполагам някои от вас знаят как се процедира в англия с кредитите. по същия начин идват от държавата и се връщат само ако завършилият започне работа с доходи над да речем 16.000 паунда на година. така, всичко се саморегулира, самата държава слага минимални възнаграждения за вида професия и там няма да видите счетоводител, работещ за 600 лв месечно! и там по принцип кредит се изплаща за 1-2 години след започване на работа. сравнете с нашите кредити и заплати!

27

Анонимен

преди 6 години

Законодателят нарочно е развързал ръцете на банките да отпускат несъбираеми кредити /сигурно полученото се дели по някакво съотношение, за да имат интерес и студентът, и банката/, с единствен сигурен платец по тях - държавата.Схемата е толкоз плоска, че чак е вдлъбната. Нито е чуден резултатът, нито са неясни мотивите на схемаджиите.

26

Анонимен

преди 6 години

Защо за кредитите няма таван? 7% лихва е твърде висока и как се подхожда , ако в 3 или 4 курс се наложат промени - напускане от учене, преминаване от една форма на обучение в друга , напр.от редовно задочно, там където има възможност?85 000 лв, няма такова висше , което да погълне тези пари , дори медицина платено излиза около 50000 лв.

25

Анонимен

преди 6 години

Сега ,като се замисля,да взема и аз да се пиша един студент,дори може да стана -вечният студент,и да си купя жилище.

24

Анонимен

преди 6 години

Е ,те и след като завършат висшето си образование,пак ще са длъжници на държавата и народа,защото така са свикнали-друг да им плаща бакиите.Кой "умник"измисли този закон-държавата да бъде гарант на тези заеми?Сега той да плаща,а не народа.Аман от "умници" в тази държава.То затова и сме на тоя хал.

23

Анонимен

преди 6 години

7% е кожодерска лихва.

22

Анонимен

преди 6 години

Целта нали беше да стигнем американците. Ето, вървим постъпките им. В САЩ така правят, теглят кредити, после са роби на банките.

21

аз

преди 6 години

Това е резултата от отвратителната държавна политика на скъпо и прескъпо висше образование, даже държавната поръчка е с такса, медицината струва 1000 лв. на семестър! Заедно с издръжката на студента - висшето образование става непосилно на много родители. Нека децата ни да затъват в дългове още като завършат гимназия. Нямам думи!

20

Мирослав

преди 6 години

Какви са тези заеми 85000лв? То е ясно, че не го тегля за учене, а просто ползвам студентските права за да изтегля заем без поръчител на 7%! Не смятам, че образованието в България е толкова скъпо или стандарта на живот за да ми трябват 85 бона... С толкова пари може да започнеш бизнес, да купиш половин апартамент и много други неща. Ясно е, че отново няма контрол от страна на държавата...