Снимка: Flickr

Можем ли да сме "невидими" на пътя? Антирадарите, които заглушават сигнала на камерите на КАТ са забранени от закона, а глобата за онези, които решават да прибегнат към тях, за да са скрити от закона, е 50 лева.

Антирадари се продават свободно в интернет, съобщава Нова тв. Устройствата манипулират показанията за скорост и така спасяват нарушителите от глобите на КАТ. Но при проверка на пътя, могат ли да бъдат открити?

След бърз преглед на офертите в интернет, още в първите минути човек попада на десетки обяви, в които се предлагат всякакви устройства, които заглушават сигнала от камерите на КАТ. Търговците обещават, че с модерните антирадари ставаме "невидими” на пътя и ще избегнем глобите за превишена скорост. Според офертите устройствата ни предпазват от всички видове стационарни, преносими и най-нови лазерни камери на КАТ.

Търговци обясняват детайлно обяснява, че в сервизите антирадарите се монтират така, че да не бъдат открити при проверка на пътя. На такива оферти в интернет попада и Борислав Иванов. Недоумява как устройствата са забранени на пътя, а се продават без контрол навсякъде.

"Мога да платя 1 300 лв. и от утре да карам като ненормален по всички пътища на България и никой да не ме санкционира. В града можеш да караш с 200 км/ч и изобщо да не могат нито да те засекат, нито да те снимат. Тези устройства те правят невидим на пътя и е много опасно”, коментира той.

В някои от офертите директно е обяснено как и къде се монтират антирадарите, за да останат скрити от пътните полицаи. "Пишеше, че отнема 4-5 часа професионален монтаж – маскира се, прави се добре и няма как да бъде познато. Праща обратни лъчи, които ги замъглява, заглушава и абсолютно нищо не се вижда на снимки, на номер и т.н.”, обяснява Иванов.

В някои европейски държави санкциите са доста по-сериозни. Ако се движим по пътищата на съседна Гърция например и открият антирадар и дори детектор в колата ни – джоба ни ще олекне с 2 000 евро.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase