Снимка: Pixabay

Мит или истина е, че ако пийнем една бира или две бири, спокойно можем да се качим зад волана на автомобила? Ако сте мъж с тегло 90 килограма и изпиете две бири, дрегерът ще даде резултат от около 0,65 промила концентрация на алкохол в кръвта, което значи, че вече сме в червената графа.

Който пие, не трябва да шофира – не само заради евентуалните разправии със закона, но най-вече заради безопасността – собствената и на другите на пътя. В следващите редове можете да се запознаете с най-често срещаните митове за пиенето и карането, които действат успокояващо на пиячите, но могат да доведат до инциденти.

1. Да хапнем добре преди да пием

Истината на това изказване е свързано не толкова с промилното изчисляване, а с факта, че приетата храна води до по-дългото задържане на алкохола в стомаха и по-късното и бавно преминаване към кръвта чрез горните тънки черва. Но проблемът е, че така приемът на алкохол не се отменя, а само се забавя.

2. Да пием много вода с алкохола

Тук също има доза истина. Пиенето на вода е принципно полезно за организма и помага за при обезводняването, причинено от диуретичната функция на алкохола. Но това не променя нито алкохолния градус, нито количеството, прието от организма.

3. Спираме да пием няколко часа преди шофиране

Ако не сте пили алкохол и в часовете преди "няколкото часа преди шофиране“, тогава може да се приеме, че сядането зад волана е безопасно. Но ако сте "заредили“ добре с алкохол, няколко часа няма да са достатъчни. На час организмът може да разгражда около 0,1 до 0,15 промила алкохол.

Още митове за алкохола зад волана четете на сайта на Automedia.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase