"Формулата, през която се формира цената на природния газ, е меко казано странна. Разпределението - 30% компонента, свързани с нефтопродуктите и 70% със спотовия пазар, е необяснимо за нас. По този начин ние се приближаваме към свободния пазар, при положение, че имаме дългосрочен договор с "Газпром". Въпросът, който ние поставяме директно сега, е защо "Булгаргаз" прие такава формула". 
 
Този въпрос зададе в ефира на Bulgaria ON AIR председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов. 
 
Експертът е на мнение, че този начин за формиране на цената на газа елиминира дългосрочния договор, който предполага прогнозиране, добив и доставка.
 
"Защо това се случва е въпрос, на който трябва да отговорят и управляващите, а не само от "Булгаргаз" и БЕХ", твърди Павлов.
 
Той изтъкна, че пред България има все още една възможност - договорът за доставка на газ с Азербайджан, защото цената на получаваните количества е обвързана само с нефтопродуктите и е близо 3 пъти по-ниска от пазарната.
 
"Това, че връзката Комотини - Стара Загора не е изградена, не е голям проблем, тъй като в договорите, които България е подписала с държавната петролна компания на Азербайджан - SOCAR, както и с операторите, които обслужват "Южен газов коридор", има регламентирана точка Комотини или най-близката до нея приемна точка, която е Месемврия, От там горивото може да влезе в системата на гръцкия газов оператор ДЕПА. Разходите за доставка до нашата граница са съвсем малки, а ние можем да го прихванем и да го използваме", каза в заключение председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов.
 
Вижте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase