Снимка: архив, Reuters

"Унгария иска да финтира ЕС по въпроса за „Южен поток“, след като България направи същото през лятото. САЩ тъкмо наложиха санкции на Будапеща заради корупцията", пише днес румънският в. "Адевърул".

Парламентът на Унгария е подготвил законодателна поправка, която позволява строежа на газопровода „Южен поток“ на територията на страната, без да има нужда от консултации с ЕС или с други международни институции, посочва изданието, позовавайки се на сайта Portfolio.hu.

Сайтът отбелязва, че откакто премиерът Виктор Орбан е седнал на масата на преговорите с генералния директор на Газпром Алексей Милер, акциите на унгарските власти, които облагодетелстват руската група и подкрепят интересите на Русия, са се увеличили учудващо много. Така Унгария спря доставките на газ към Украйна, после позволи на Газпром да складира газ на нейната територия, а най-новата инициатива е законодателното изменение.

То предвижда всяка газова компания, която не е оператор на системи за транспорт на газ, да не бъде задължена да спазва регламентите, на които е подложен един такъв оператор. Според регламентите тези оператори не могат да решават сами за строежа на големи газопроводи без международно одобрение, тъй като националните планове за развитие трябва да бъдат съгласувани.

Това правило не е случайно, тъй като големите газопроводи са винаги трансгранични, следователно за важните проекти, които влияят на геополитическата ситуация, страните участнички трябва да имат общи позиции, отбелязва изданието.

Ако изменението бъде прието от унгарския парламент, тогава всяка газова компания би имала право да строи газопроводи в Унгария на базата на споразумение с унгарското бюро по енергетика. В този случай различните международни координационни органи няма да имат никакви правомощия, посочва "Адевърул".

Изданието отбелязва, че и България е искала да използва подобна "хватка". София прие тази година подобна законодателна формула, чрез която Южен поток беше обявен за "интерконектор", което изваждаше газопровода от европейските регламенти. По-късно правителството обяви спиране на работите по газопровода. Само че едно филмче от края на август показваше, че тръбите на газопровода продължаваха да идват на пристанище Варна, а работниците им освобождаваха място. По-късно Европейската комисия поиска отново спиране на работите и дори заплаши България със санкции, отбелязва всекидневникът.

Вестник "Котидианул" пише за "напрегната среща" във Вашингтон между помощник-държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд и унгарския външен министър Петер Сиярто само два дни след като редица приближени на премиера Виктор Орбан, обвинени в корупция, получиха забрана да влизат в САЩ. Това е безпрецедентна мярка, взета от Вашингтон спрямо страна членка на НАТО и ЕС, отбелязва изданието. След срещата си с Нюланд унгарският външен министър заяви: "Не можем да приемем някой да хвърля сянка на съмнение върху демократичния ангажимент на Унгария, върху демократичната система и демократичните ценности". Той отбеляза, че Нюланд е упрекнала унгарското правителство за приемането на някои закони и подчерта, че тези закони са били обсъдени с Европейската комисия и са в съответствие с европейските норми и ценности.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase