Андрю Пиърсън работи в King Sturge от седем години, от които четири във Великобритания. През последните три години и половина той оглавява офиса на компанията в Прага. Член е на Кралския институт на лицензираните оценители на имоти (RICS).

Пиърсън има богат опит в областта на оценката и отдаването на бизнес имоти. От януари 2009 г. той ще оглави българския офис на King Sturge, който бе отворен наскоро.

Пред Investor.bg той споделя мнението си за пазара на имоти в България и в региона, представя гледната си точка относно кризата и отношението на инвеститорите към нашия пазар и този в Централна и Източна Европа.

- Какъв ще бъде главният фокус на дейността на King Sturge в България по отношение на пазарни сегменти, типове клиенти и т.н.?

Вече имаме редица клиенти и първата стъпка ще бъде да работим активно с тях. Въпреки че прекарах последните три години и половина в брокерска компания, аз съм всъщност оценител, сертифициран от RICS.

Ние виждаме това като област, в която да разширим дейността си и да работим както с български, така и с международни клиенти. Управлението на инвестиции и на имоти също са области, в които започнахме да работим.

- Имахте планове да придобиете местна компания за вашето разширяване в България. В крайна сметка какъв модел избрахте за навлизане на пазара, имате ли местен партньор или предпочетохте да навлезете сами?

Ще бъдем изцяло самостоятелни. Вярно е, че обмисляхме местни партньорства, но вярваме, че ако стъпим самостоятелно и използваме своите местни и международни контакти и опит, това ще ни донесе успех.

- Можем ли да очакваме някакво понижение на интереса на инвеститорите към региона предвид повишението на доходността на по-развитите пазари?

Това е много труден въпрос! Мисля, че глобалната кредитна криза не можеше да се случи в по-лош момент за България. Доходността в ЦИЕ се бе свила до нива, подобни на тези в западните страни като Великобритания, Германия и Франция, и така на страни като България, с нейното скорошно членство в ЕС, наистина се гледаше много по-благоприятно от страна на инвеститорите, които търсят по-висока възвръщаемост, най-вече опортюнистичните инвеститори.

Мисля, че сега ни чака година на стабилизация. Ако има добри продукти, в които да се инвестира след една година, тогава несъмнено тук ще има увеличение на инвестиционната активност.

Така че, да, тази година вероятно ще има спад, но предвид нивото на доходност в България можем да станем свидетели на по-бързо възстановяване в сравнение със западните пазари.

Вижте още

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase