Снимка: Reuters

Опитът за преврат на клика от турската армия претърпя фиаско в рамките на 10 часа и това го различава от поредицата успешни преврати в Турция в края на 20-ти век.

Той обаче е различен и по друга много важна причина - въпреки разделението в страната на все по-непримирими блокове и трите опозиционни партии - светската, националистическата и прокюрдската - се обявиха против военния метеж и застанаха решително зад президента Реджеп Тайип Ердоган и неговата ислямистка управляваща Партия на справедливостта и развитието (ПСР), отбелязва британският в. "Файненшъл таймс".

Още по темата

Агресивният и поляризиращ президент - най-могъщата фигура, откакто Мустафа Кемал Ататюрк през 1923 г. изгради модерната република от руините на Османската империя - сега държи бъдещето на страната в ръцете си.

Той може да се опита да създаде широк демократичен консенсус като основен принцип или да използва пуча като претекст, за да разруши всички останали бариери пред амбицията си да упражнява авторитарна власт. Ердоган изглежда е избрал второто, обсебвайки контрола върху институциите и ускорявайки движението към президентска република, коменвтира изданието.

Измеренията на предприетите от правителството чистки припомнят предишни, успешни преврати. Сегашните наказателни действия обхващат и полицията, съдебната система и държавните служби. При този институционален срив Турция - все по-ненадежден член на НАТО и претендент за член на ЕС, фиктивен съюзник срещу "Ислямска държава" и източна крепост срещу Русия и Иран - е застрашена да изгуби ориентация, посочва вестникът.

Чистката на Ердоган може да не остави на НАТО друг избор освен да изгони Турция, пише "Дейли телеграф". Откакто Турция се присъедини към алианса през 1952 г., членството й се разглежда като съдбоносна защитна преграда за Европа срещу заплахи от Русия и арабския свят.

Фактът, че Вашингтон сега говори открито за възможност за прекратяване на членството на Турция в НАТО, показва до каква степен са се влошили отношенията между Анкара и западните съюзници след осуетения опит за военен преврат.

Турските ръководители се опасяват от втори опит за преврат. Няколко значителни военни части са ограничени в базите си, а президентът Ердоган не бърза да се върне от Истанбул в Анкара, тъй като столицата изглежда все още не се смята за безопасна, отбелязва "Индипендънт".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase