Снимка: БГНЕС
fallback

Испания подкрепя кандидатурата на Република Северна Македония за присъединяване към ЕС, каза испанският външен министър Хосе Мануел Албарес Буено в Скопие, цитиран от агенция МИА.

Искам да предам подновения интерес на Испания и нашата подкрепа в процеса ви за присъединяване към ЕС, който ще бъде изключително застъпен от юли тази година, заяви вчера Хосе Мануел Албарес Буено на съвместната пресконференция с външния министър на Република Северна Македония Буяр Османи.

Испания ще поеме ротационното председателство на ЕС от Швеция през юли.

Хосе Мануел Албарес Буено каза още, че страната му подкрепя евроатлантическата перспектива на Западните Балкани, като и политика на ЕС за постепенна интеграция на региона.

В четвъртък той се срещна в Белград със сръбския президент Александър Вучич.

Република Северна Македония и съседната й Албания са страни кандидатки за членство в евросъюза от 2005 г. и стартираха процеса на преговори за членство с ЕС миналата година.

Споровете със съседните страни спъват преговорите за присъединяване на Северна Македония. Спорът с Гърция за използването на името Македония и древното наследство на региона продължи десетилетия. Последният спор между Република Северна Македония и  България е съсредоточен върху историята, езика и културата. България заяви, че ще оттегли възраженията срещу началото на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС в замяна на съгласието на Скопие да включи българите в конституцията си, отбелязва агенция Асошиейтед прес.

Конституционните поправки изискват мнозинство от две трети, или 80 гласа в 120-местния парламент. Управляващата коалиция, водена от лявоцентристката СДСМ, е подкрепена само от 64 депутати. Консервативната опозиция публично се противопостави на промяната в конституцията.

Буяр Османи изтъкна вчера, че "европейската идея е горивото за напредъка на региона, но също и спойката за различните наративи“, информира МИА.

По думите му въпросът за конституционните изменения, свързани с европейския процес, е  “съществен и уникален шанс” Република Северна Македония “да навлезе в  последната фаза преди членството в ЕС”.

Не съм сигурен, че ако пропуснем този шанс, няма да направим същите конституционни промени, но повторно след 10-15 години, след като още половин милион души напуснат страната и надеждата за европейска перспектива ще бъде загубена с всички последствията от това, каза Османи в отговор на журналистически въпрос след пресконференцията с испанския си колега Хосе Мануел Албарес Буено./БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Маке-маке

преди 1 година

Някой трябва да му обясни на този кои са Ристе Колумбоски и Драган Охридски. Кой е открил Америка и защо тези стари македонски земи трябва да признаят веднага СРМ като своя метрополия. За Сашето Македонски да не говорим, че и хунзите вече знаят откъде са. А, да: кирилицата всъщност е македоница, но лошите *** току откраднат нещо македонско. Накрая може да го заведат в ,,Македоналдс" и на разходка из скопския Макеленд. Човекът сам ще се сети с какви си има работа...

44

Цялата македонска

преди 1 година

Област е Българска ама населението е смесица от тюркско-талибан-таторо-хунзи и гагаузи и данайско племе дошло с греческите етиопски рибари от египетски и либийски племена от поречието на р.Нил.Приютили са ги нашите древни Български народи да четат,пишат и на всичко като им даваме език и традиции,култура,занаятчийство но изоставаха от нашите братя християни Хървати и Сърби и се установиха на територията на югозападна България.По времето на цар Иван Асен ги спаси от геноцид от византийците-гръци.

43

България:

преди 1 година

Свобода и независимост за Каталуня!

fallback