Снимка: архив, Reuters

Водеща тема за чуждите издания е поредното ракетно изпитание, извършено през изминалата нощ от Северна Корея. Ракетата прелетя на 3700 километра и достигна максимална височина от 770 километра. Това е най-дългият полет на севернокорейска ракета досега, отбелязват медиите.

Според първите оценки на южнокорейската армия и на американското тихоокеанско командване ракетата е била със среден обсег. Това е отговорът, който Пхенян даде на новите санкции, наложени му от Съвета за сигурност на ООН в понеделник, пише в. "Монд".

В отговор на санкциите Пхенян вчера заплаши, че ще потопи Япония, ще "изпепели" САЩ и призова за разпускане на Съвета за сигурност, който нарече "инструмент на дявола", обединение според него на корумпирани страни, изпълняващи заповедите на САЩ.

Още по темата

Ден след тези словесни заплахи Пхенян пристъпи към действие, подчертава френският вестник. Американското тихоокеанско командване съобщи, че ракетата не е застрашила Гуам, но той се намира на 3400 километра от Пхенян, а ракетата прелетя 3700 километра. Това показва, че севернокорейският режим вече разполага със средства да достигне Гуам.

Според южнокорейската армия Пхенян освен това се е опитал да усъвършенства етапа на завръщане в атмосферата на ракетите, необходим за създаването на междуконтинентални ракети с ядрен заряд. Новото ракетно изпитание, извършено малко след налагането на нови санкции на Пхенян, показва, че натискът върху Северна Корея не води до решение на кризата, отбелязва "Монд".

Ако някой се пита дали новите санкции на ООН могат да спрат ракетните и ядрените опити на Северна Корея, отговорът вече е ясен - не могат, пише и италианският в. "Кориере дела сера".

Той припомня, че Пхенян извърши един ядрен опит и пет ракетни изпитания само за последните три седмици. Според базирания в Сеул руски анализатор Андрей Ленков севернокорейците са решени да се сдобият с междуконтитентална балистична ракета с ядрена бойна глава, която да може да порази САЩ. Санкциите няма да спрат Пхенян и той ще продължи с плановете си, без да приема диалог. Чак когато постигне намерението си и го докаже на света, Северна Корея може да реши да седне на масата за преговори, смята анализаторът.

"Кориере дела сера" отбелязва, че новото ракетно изпитание бе извършено малко след като Белият дом обяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще посети Япония, Южна Корея и Китай през ноември.

Нова провокация на Северна Корея, този път - още по-добре режисирана. Ракетата бе изстреляна от района на Пхенян и на международното летище, точно когато самолет на севернокорейската национална компания (Koryo Air) излиташе за Пекин, пише италианският в. "Република".

Севернокорейската криза се задълбочава, обобщава в. "Ню Йорк таймс". Ракетното изпитание изглежда даде отговор на въпроса как севернокорейският лидер ще възприеме новите санкции на Съвета за сигурност на ООН, дали като на заплаха за управлението си, или като причина да продължи ядрената и ракетната си програми.

Новото изпитание, както изглежда, придвижи Северна Корея една стъпка по-близо до това да покаже на света, че може да постави ядрена бойна глава на ракета, която да прелети хиляди километри. Това е петнадесетият ракетен тест на Пхенян за тази година и първият, след като Северна Корея изпита най-мощната си ядрена бомба досега, допълва в. "Ню Йорк таймс".

След изстрелването на поредната ракета Вашингтон очаква действия от страна на Русия и Китай - най-големите петролни доставчици на севернокорейския режим и страните, които са в най-добра позиция да упражнят натиск върху Пхенян. Експерти по китайските въпроси обаче не очакват някакви радикални стъпки от страна на Китай, пише британският в. "Гардиън".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase