Владимир Путин. Снимка: Reuters

В Русия няма авторитарна система, заяви президентът Владимир Путин. На годишната си пресконференция той подчерта, че не може да се съгласи с твърдението, че в Русия има авторитаризъм.

"Най-доброто доказателство е моето решение да напусна моя (президентски) пост след два мандата. Ако смятах, че си струва да избера пътя на авторитаризма, щях да променя конституцията, това щеше да е лесно", отбеляза той.

Путин посочи, че демокрацията "това не е троцкизъм и не е анархията, която води до дискредитиране на властта, както беше през 90-те години (на 20 век в Русия)".

"Смятам, че ние осигурихме стабилност като задължително условие за развитието", подчерта руският президент. Той предупреди, че развитието е невъзможно без стабилност и даде за пример Китай.

Путин заяви, че приетият от САЩ закон „Магнитски“, който съдържа санкции срещу руснаци, свързани с нарушения на човешки права, трови двустранните отношения. Той подчерта, че американският закон не е приятелски към Русия.

Путин се впусна в подробна критика на многобройните по думите му проблеми с човешките права в САЩ. Той посочи, че американските власти държат от години хора без повдигнати обвинения хора в центъра за заподозрени терористи в Гуантанамо.

"Това е немислимо. Слагат им вериги, като в Средновековието... и узакониха прибягването до мъчения... Представяте ли си какво щеше да стане, ако ние бяхме направили това? Откога обещаха да закрият (затвора в) Гуантанамо... И те ни казват, че ние имаме проблеми!", каза Путин.

Той коментира, че долната камара на руския парламент - Държавната дума - е реагирала емоционално, но адекватно, одобрявайки на две четения законопроекта "Дима Яковлев", който съдържа ответни мерки срещу Съединените щати, включително забранява американци да осиновяват руски деца.

За да влезе в сила, законът трябва да бъде подписан от руския президент. Путин отбеляза, че преди да подпише закона, лично ще проучи текста и ще прегледа сега действащите споразумения със Съединените щати, след което ще вземе решение. Той допълни, че трябва да се разширят възможностите за осиновяване на руски деца от руски граждани.

По повод на слуховете за уж разклатеното му здраве Путин каза, че те са изгодни на политическите му противници. "Те са в полза на политическите опоненти, които се стараят да поставят под съмнение я легитимността, я дееспособността на властта", каза той и добави: "Няма да дочакат!"

След като изслуша въпроса за здравословното си състояние от журналистка, която се позова на интернет сайтове, Путин с усмивка я посъветва: "По-малко ги гледайте, няма да научите нищо добро от тях."

Кремъл неколкократно тази година опроверга слуховете, че Путин има сериозни здравословни проблеми, откакто бе забелязан да накуцва на Азиатско-тихоокеанската среща на върха през септември и руски правителствени източници казаха, че имал проблеми с гръбнака.

Путин започна днешната си пресконференция, като изрази задоволство от икономическото състояние на Русия и цитира редица добри показатели в тази област. Той приписа тези успехи на работата на правителството и посочи, че като цяло е доволен от кабинета и от премиера Дмитрий Медведев.

През първия период на своето управление като президент (2000-2008 г.) 60-годишният Путин създаде традицията да дава дълги годишни пресконференции, за да покаже, че познава в детайли политическите въпроси, отбелязва Ройтерс. Предишната му обобщаваща пресконференция през 2008 г  продължи 4 часа и 40 минути.

Очаква се днес Путин да се опита да покаже, че все още здраво държи властта, след като тази година в Русия бяха организирани най-големите протести за 13-те години, през които той играе доминираща роля в страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase