Снимка: Pixabay

Когато се замислим как кибератаките ни засягат, най-вероятно си представяме хакнатите си профили в социалните мрежи или данните от кредитните ни карти - откраднати. Но нещата могат да са много по-лоши. Кибератаките стават все по-физически и опасни.

Тази година започна първото дело срещу киберпрестъпник в Германия, след като атака над болница уби един човек. Експертите от години предупреждават, че скоро кибератаките ще започнат да водят и до жертви.

Но коя част от модерния ни живот е в най-голям риск и какво правят правителствата и компаниите, за да ни предпазят?

Залогът е най-голям при транспорта и най-вече авиацията. Досега самолет никога не е бил хакван. Но приземената флотилия заради пандемията от COVID-19 позволява на експертите да установят колко лесно могат хакерите да установят контрол над полет. 

Кен Мунро и екипът му са експерти по киберсигурност, но също така са и пилоти. Те са наясно колко уязвими са самолетите.

"Имаме много стари връзки. Сигналите не са криптирани. Има начини, с правилното оборудване, да убедиш системата за кацане да предава грешна информация и да накараш самолета да кацне в морето, а не на пистата", обяснява той пред BBC.

Подобни слабости са открити из цялата индустрия. Повечето от тях вече са коригирани и според Кен, рискът вече е много малък. Но той е спокоен не само заради това, но и защото има човек в кабината: "Пилотите са добре тренирани, а и имаме кулите за контрол на трафика, които ще ни кажат "Хей, какво правите? На грешното място сте", казва Мунрота .

Киберекспертите са притеснени повече за атаки на фабрики и индустриални комплекси. През 2014 година в Германия хакери взимат контрола над мина за стомана.

"Киберпрестъпниците хакват мрежата чрез компютрите в офисите. Те стигат до производството, установяват контрол над доменната пещ и предизвикват непредвидено спиране, без контрол", обяснява киберекспертът Матиас Мейър.

Тогава правителството на Германия съобщава за "физически щети", което не е характерно за кибератаките. Но по думите на Мейър, колкото по-умни и дигитализирани стават фабриките, толкова по-голям е рискът физическите повреди да станат нещо напълно нормално.

През последните няколко години множество фабрики е трябвало да затворят след кибернападение. Но само още веднъж в историята на човечеството са причинени и физически щети от хакерска атака.Това се случва през 2012 година във фабриката Stuxnet в Иран.

Какво могат да направят компаниите за да се предпазят?

"Мисля, че е много важно лидерите на компании да вземат насериозно киберсигурността, защото ако не го направят, това може да коства човешки животи", казва Йохан Лепасар от Европейската агенция за киберсигурност.

Но понякога не само животът на работниците е изложен на риск, а и този на хиляди, милиони хора. Основни инфраструктурни сектори, като енергийния, постоянно са атакувани от хакери. Понякога набезите им са успешни. Така през 2015 и 2016  година стотици хиляди хора в Украйна остават без ток заради руски хакери. Марина Кротофили е един от киберекспертите, който е изпратен да помогне.

"Бях много ядосана не само защото това е родината ми, а и защото някой умишлено е нападнал основна инфраструктура, която е важна за здравето на обществото", казва тя. Въпреки сложността им, вредите от атаката били поправени за два часа. Но понякога кибератаките не са напълно умишлени и атакуват грешната институция. Подобни грешки може да са фатални, ако говорим за здравни центрове.

Случаят, който властите в Германия разследват, се отнася за болница в Дюселдорф, която е атакувана по погрешка. Докторите бързо изпратили пациентката в друга болница, за да спасят живота й, но тя починала по пътя. Това е първият случай, в който хакерите се оказват виновни за убийството на човек.

През 2017 година Великобритания е ударена от вируса WannaCry. И там десетки пациенти е трябвало да бъдат преместени от интензивните отделения, след като кибератаката оставя много болници офлайн. Няма данни някой да е починал заради това, но атаката е причинила много хаос.

Засега вероятността за опасни кибератаки е малка, но всички сведения от последните години сочат към една и съща притеснителна тенденция - киберсветът все повече ни атакува и физически.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase