Снимка: Pixabay
fallback

Появата на интернет не е еднократен акт. През 1969 г. се е случила една стъпка от един много дълъг процес. Този процес придобива по-ясни очертания 15 години по-късно. Тогава се формулира т.нар. TCP/IP протокол, който днес е основата на интернет. Това каза Димитър Ганчев, главен секретар и съосновател на "Интернет общество - България", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg tv Bulgaria.

Ганчев отбеляза, че има процес от около 15 години на създаване.

Той говори и за положителни промени след създаването на интернет.

"Ако трябва да определя едно нещо, това е възможността за двустранна комуникация между хората. Преди това всички средства за осведомяване и предаване на информация бяха еднопосочни. От тази двупосочност възникват много неща", отбеляза Ганчев.

По думите му двупосочността е важна, независимо с каква нагласа сяда всеки пред компютъра.

Той коментира амбициите на някои страни като Китай и Русия за контрол над интернет.

"Едно от най-важните неща в интернет е системата за имена. Когато пишете адрес на сайт, системата за имена обръща буквения адрес в IP адрес. Тази система се състои от 13 организации, от които 11 са американски. Тези организации са под американска юрисдикция. В резултат на това интернет е под американска юрисдикция", каза експертът.

Ганчев обясни, че голяма част от държавите не се чувстват комфортно в тази ситуация.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 4 години

До 19Защитена с авторско право музика не означава, че е недостъпна, особено за тези, които си плащат ...

18

Анонимен

преди 4 години

С тези изисквания за бисквитки и член 13 съсипаха тотално свободното слово и контент криетърите. Сега гледаме едни и същи муцуни в Ютюб, които са платени от определени технологични брандове (главно Епъл), за да правят ревюта на продуктите им.За тях тези закони не важат, защото често в клиповете има и защитена с авторко право музика, НО не са им премахнали видеото.Другия момент за таргетиране са току-що новопроходили канали на инфлуенсъри, чието съдържание незнайно защо се праща в девета глуха.

17

Анонимен

преди 4 години

На правителствата им трябваше доста време да се усетят. Сега ще нарежат интернет на парчета. Да контролираш какво виждат хората е императив на властта. Преди беше по-лесно. За да имаш телевизия или радио се изискваше много пари-техника-разрешителни. Сега всеки може да си изкаже мнението. Това не се харесва на власт имащите. Независимо за коя от великите сили говорим. Очаквам влизането в интернет да почне да минава през социална медия задължително, че да се отнеме анонимността изцяло.

fallback