снимка: Pixabay

Технологичното изоставане на ЕС е видимо, тъй като в Топ 20 на високо технологичните компании в света има девет китайски и 11 американски компании. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Иванина Манчева – консултант и издател на Economix.bg. 

„Проблемът на ЕС в годините след кризата е, че показва повече признаци на дивергенция, отколкото на конкуренция“, коментира тя. "Що се отнася до Централна и Източна Европа, страните в този регион вече не представляват толкова голям инвестиционен интерес, какъвто имаше преди световната финансова криза". 

Едновременно със спора около сделката между Alstom и Siemens бе публикуван доклад на германска икономическа група, която за първи път описва Китай като системен конкурент, припомни Манчева. За първи път се обръща целенасочено внимание, че Китай формира конкурентните си предимства за сметка на по-ниски трудови стандарти, по-ниски стандарти за защита на околната среда и за сметка на държавни помощи и субсидии. 

Всичко за протекционистките мерки и засилването на ролята на правителствата в ЕС  - вижте в интервюто с Иванина Манчева.


Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase