James Webb Space Telescope, JWST. Изображение: НАСА
fallback

Вулканична активност може да бъде открита на планети извън Слънчевата система с помощта на телескопа James Webb, смятат физици, които предлагат метод за търсене на такива вулкани, в статия в сп. Astrophysical Journal.

Възможностите на съвременната астрофизика позволяват откриването на екзопланети – планети, намиращи се извън пределите на Слънчевата система – и изучаването на техните особености. Учените от Харвард-Смитсонския астрофизически център разработили метод за търсене на следи от вулканична активност на екзопланетите.

„Действащ вулкан може да се открие, като се фиксира значителното количество газове, изхвърляни от него. Използвайки James Webb, ще можем за най-близките звезди да определим изригването на вулкани, 10-100 пъти по-големи от земните“, пояснява Лайза Калтенегер, ръководител на изследването, цитирана от РИА Новости.

Oще по темата
Космическият телескоп James Webb (James Webb Space Telescope, JWST) е орбитална инфрачервена обсерватория, чието пускане е планирано от НАСА за 2014 г. В задачата му влиза изучаването на формирането и развитието на галактики, звезди, планетни системи и произхода на живота.

Астрофизиците са създали модел на изригването на екзопланетен вулкан въз основа на вулканичната активност на Земята. Те установили, че серният диоксид, отделян в хода на изригването, може да е сигурно свидетелство за вулканична активност.

По време на изригването на вулкана Пинатубо във Филипините през 1991 г. в стратосферата на Земята са изхвърлени почти 17 млн. т серен диоксид. А най-мощното вулканично изригване в историята – на индонезийския вулкан Тамбора през 1815 г., е било 10 пъти по-силно.

„Изригване, подобно на Тамбора, се случва много рядко на Земята, но може често да става на небесни тела, като спътника на Юпитер Йо“, пояснява Уейд Хенинг – един от участниците в изследването.

Един от най-ефективните методи за търсене на екзопланети е т.нар. транзитен метод – учените фиксират сянката върху звездата, която хвърля планетата при преминаване по диска на светилото. Този метод позволява да се открият и химичните вещества, присъстващи в атмосферата на планетата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

бат Миро

преди 14 години

Ми защото видимата светлина се поглъща да речем от облаци газ и прах. А инфрачервената и радио вълните преминават през тях, заради различните дължини на вълната. Повечето снимки са през тези диапазони.

2

A-z

преди 14 години

Папуняк, това, че ти не го разбираш не значи, че не работи ;)В инфрачервения спектър не се виждат /или се виждат по-слабо/ космическия прах и разни други "***", като газ например. Та така...

1

Анонимен

преди 14 години

"Орбитална инфачервена лаборатория"Как точно инфрачервен телескоп се явява заместител на видимия спектър при Хъбъл, бре папуняци?

fallback