Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Населението в България намалява. "Берем плодовете на демографската криза от началото на Прехода, 90-те години. Така антропологът и експерт по демография доц. Алексей Пампоров обясни пред Нова тв топящото се население в страната към момента.

Още по темата

По думите му, тогава е започнала една позитивна и една негативна тенденция. "Колкото и да не ни се вярва започнахме да живеем по-добре, спрямо времето на социализма. Хората увеличиха средната продължителност на живота си - мъжете с 6-7 години, жените - с десетина. Имахме едно натрупване на възрастно население", обясни той.

Според него, в продължение на следващите 30-35 години ще се наблюдава по-голяма смъртност, защото българския бейби бум е бил в средата на 70-те.

"Смъртността в България обикновено е около 18-19 промила. Сега в момента е 21. Демографските процеси в България са сходни с тези в Германия, Италия - където има застаряване на населението", добави той.

Пампоров обясни, че в момента има по-голяма смъртност от предходната година, а 2021 г. е била също тежка спрямо по-предната."Това е много спрямо Европа с 2-3 промила повече", отсече антропологът.

По думите му в страната ни няма добра демографска политика и грижи за възрастните хора. "Увеличаваме средната продължителност на живота, но намаляваме средната продължителност на живота в добро здраве", отбеляза антропологът и допълни, че от като навършат 50-60 г. българите живеят на лекарства.
 
Според него октомври месец може да очакваме отново покачване на смъртността от COVID-19. "Големият проблем със смъртността и раждаемостта е друг, отсече специалистът и визира факта, че НСИ открито призна, че не знае какво се случва с миграционните процеси, и че на по-късен етап ще преизчислява тези коефициенти.
"Заради свободното движение на хора не знаем колко фактически хора живеят в страната", допълни Алексей Пампоров.
 
 
 
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase