Снимка: БГНЕС

"В България няма достатъчно добра социална система, която да таргетира хората, които се нуждаят от социални помощи", заяви пред БНТ бившият служебен вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. Според него, мерките срещу високите цени трябва да са насочени към най-уязвимите слоеве от обществото, но не и с таван на цените като всеобхватна мярка, тъй като не би проработило, а диференцираното ДДС трябва да важи само за определени групи стоки.

Още по темата

Пеканов призова властите да продължат с политиката по увеличаване на доходите и да не замразяват минималната работна заплата. Ако увеличението на възнагражденията обаче, компенсира изцяло инфлацията, предстои нов рунд на покачване на цените, защото производителите ще прехвърлят повишените си разходи върху стойността на продукцията си, предупреди той.

По думите му през втората половина на годината се очаква ЕЦБ да започне да вдига лихвените си проценти, което ще доведе до постепенно повишаване на лихвите на частните банки, намаляване на кредитите и повишаване на безработицата. Това обаче е единственият инструмент за намаляване на инфлацията, поясни той.

Основният фактор, на който се дължи повишаването на цените в Европа, е геополитическата ситуация, която предизвика повишаване на горивата и газа и проблеми с доставките, изтъкна той.

Бившият служебен вицепремиер призова депутатите да започнат да изпълняват реформите, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, за да може да започнат и плащанията по него. Той приветства планирания преход към зелена енергия. Той би оскъпил енергоносителите в краткосрочен план, но в дългосрочен ще доведе до енергийна независимост, от която и България, и Европа се нуждаят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase