Опасно горещо време започна от днес. Жълт код е в сила за 16 области в страната. Прогнозите са температурите да продължат да растат и утре, а на места е възможно и да надвишат 40 градуса.

Някои търсиха прохлада в днешния горещ юлски ден край река Дунав.

"Решихме, че понеже на Черноморието има твърде много чужди туристи, да посетим и българското крайбрежие на Дунава и да си спретнем едно плажче, така дойдохме на Сандрово", сподели Пламен Градинаров.

"Има и доста басейни, така че има избор - един предпочита да отиде на басейн, друг - на реката. Друг вариант за бягство от жегата е и климатикът", добави Боян Бончев.

Още по темата
Горещото време влияе най-тежко на хората със сърдечни проблеми, които все по-често търсят лекарска помощ.  

"Кръвното пада, пациентите се оплакват от замайване, безсилие. В такива случаи се налага да се коригира терапията, която приемат. Особено при хипертоници с по-високи дози лекарства - през лятото обикновено намаляваме приема. От жегата се получава нарушаване в електролитния баланс – калий, магнезий, натрий, всички електролити, които циркулират в кръвта, се губят повече по време на горещини и по-чисто има пристъпи от аритмия", обясни кардиологът Михаела Недялкова пред телевизия Bulgaria ON AIR.

Специалистите съветват да се избягва излизане в обедните часове, да се носят дрехи от естествени материи, да се пие вода, но често и в малки количества.

"Не е приятно да се излиза по това време, но съм със съпруга ми на ваксина и търсим сянката", отбеляза Надка Маринова.

Рязката смяна на температурите от стоене на климатик и тези навън също не е полезна.

"Действа стресово на организма, тъй като по-хладните помещения водят до свиване на артериите, съответно излизаме на топло, отпускат се, разширяват се и пада рязко кръвното", аргументира се кардиологът.

Най-оптималните температури, при които функционира нормално сърдечно-съдовата система, са 24-25 градуса.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase