Снимка: Bulgaria ON AIR

Трябва да знаем, че е много важно да се ваксинираме, не трябва да се опасяваме от ваксината. Дали ще се ваксинираме или ще прекараме инфекцията, разчитаме на това тялото да изгради имунен отговор. Но при ваксината имаме контролирана доза на част от вирусния материал. Можем да ѝ дадем толкова, че да изгради имунен отговор без боледуване. При инфекция може да има много странични реакции и сериозен краен резултат.

Това заяви в "България сутрин" д-р Велислава Петрова, която е доктор по инфекциозни болести и имунология, консултант на ООН и Международния алианс за ваксини и имунизации.

Още по темата

Тя алармира, че в някои случаи имунната ни система може да реагира много силно и да предизвика хронични състояния. Няма гаранция, че дори при сериозни симптоми, сме стигнали до силен имунитет и сме по-добре предпазени от вируса, стана ясни от думите ѝ.

Д-р Петрова отбеляза, че не всички хора изграждат антитела в достатъчно голям мащаб. Според нея би работил модел, ако сме изградили достатъчен имунитет след преболедуване и след това бъдем имунизирани само с една доза от ваксината.

Може ли човек да бъде преносител на вируса след ваксиниране?

"Първите данни на AstraZeneca показаха, че при ваксинираните има много по-малък брой хора, които да имат вирусни частици. Ако нямат вирусни частици, няма как да заразяват други хора. Има 60% намаляване на риска да разпространяваме вируса. Такива индикации се появиха и при Pfizer след проучвания в Израел", заяви специалистът по инфекциозни болести и имунология пред Bulgaria ON AIR.

Самата тя все още не е ваксинирана, тъй като в Швейцария още не е дошъл редът на нейната ваксинационна група. Страната не е част от ЕС и одобряването на ваксините минава през собствен процес на място. За момента е одобрена само ваксината на Pfizer/BioNTech, ваксинирани са много малко хора.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase