Снимка: ПСС Facebook

Снегът от 4 улея образува една от най-големите лавини в последните години у нас. Пострадали хора, за щастие - няма. На косъм от инцидент бяха двама скиори, които се спускат в непозволени територии.

Още по темата

"Наистина става дума за впечатляваща лавина. По международната скала за разрушителна мощ на лавини тя би била 3.5 от 5. На това място редовно падат лавини, но точно такива не са обичайни. Причината явно се дължи на слаб слой в снежната покривка“, обясни пред Нова тв Александър Михайлов от Българската лавинна асоциация.

Според него скиори са предизвикали лавината.

"Смятам, че става дума за дистанционно активиране на лавината. При него скиори могат да предизвикат пропадане на място различно от тяхното. Не мога да коментирам действията на тези хора, но със сигурност не препоръчвам това да се прави при такива събития" добавя Михайлов.

В събота се очакват ураганни ветрове, които ще си сменят посоката в неделя. Нивото на замръзване ще се качи над 2000 метра, което значи рязко затопляне и то също е предпоставка за влошаване на лавинната обстановка. Времето ще е много динамично и не се препоръчват преходи във високата планина.

Това предупреди пред Тервел Тотев от Планинската спасителна служба. "Най-вероятно сноубордист, спускащ се по съседния улей, е предизвикал лавината в Рила. Никой не може да каже кога ще паднат съседните склонове, а на кадрите ясно се вижда, че се е отцепила едната дъска, другата част стои надвиснала над улеите и това, че е паднала част от лавината, в никакъв случай не прави склоновете по-безопасни. Като цяло, просто си е игра на тото", обясни Тотев.

"Движението дори по зимните маркировки в момента не гарантира безопасността на човек в планината. Високата планина зимата и лятото е много различна. Един маршрут, който лятото минавате без никакъв проблем, зимата може да се окаже абсолютно невъзможен за преминаване", каза той.

Дежурният от Планинската спасителна служба уточни, че това е едно от местата, предпочитани за фрийрайд. Но предупреди, че там има няколко трагични иницидента със загинали хора, така че трябва да се подхожда с изключително внимание особено в сегашната много усложнена лавинна обстановка. Не се препоръчва навлизане в улеи, особено в северно-североизточно изложение. Другите улеи също не са безопасни, тъй като има локални завихряния, а вятърът си сменя посоката.

За момента в Планинската спасителна служба не се предизвикват нарочно лавини. Това е практика, установена в много алпийски стани. Има различни методи за това, обясни Тотев.

"На места ги гърмят с взривни вещества, на места има специално изградени съоръжения, които предизвикват лавината чрез сгъстен въздух. Има специални служби, които се занимават само с лавини в алпийските страни, и те преценяват кога трябва да се гръмне една лавина", допълни Тотев.

"Планинарската подготовка се учи с години и това е нещото, което може да спаси човешкия живот. Зимата човек трябва да разполага с повече дрехи, с добре подготвен маршрут, с добре прегледана прогноза за времето, също и с добър план за връщане, защото много често хората пренебрегват условията, искайки да стигнат целта, която са си набелязали", каза още той.

На страницата си в социалната мрежа от Avalanche Bulgaria разясняват, че досега не са виждали подобна впечатляваща лавина на това място.  "Още по-впечатляващо е, че изглежда е предизвикана от скиор от далечно разстояние - така наречения remote triggering. Най-впечатляващото е, че вторият скиор спокойно влиза, въпреки, че половината склон се е сринал, но този под него още "виси", допълват от Avalanche Bulgaria.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase