Снимка: Булфото

Общ преглед

Етиопци триумфираха на традиционния маратон на София, който се преведе днес.

Гудета Бирату беше най-бърз по дистанцията от 42,195 километра по улиците в българската столица с време 2:15.44 часа, което е трето най-добро в историята на състезанието, съобщи БТА.

Втори на 11 секунди финишира сънародникът му Тефери Кебеде Балча, а трети на 35 секунди завърши Моузес Кибере от Кения.

Още по темата
От българите най-добре се представи Илия Куцаров, който завърши шести за 2:28.25 часа.

Националната титла по маратон, обаче, защити състезаващият се за Евър (Варна) угандиец Исмаил Сенанджи, който се класира пети с 2:28.22 часа. Среброто взе Куцаров, а бронзът остана за Шабан Мустафа, финиширал седми в маратона на София за 2:29.59 часа.

Мустафа пък заслужи титлата балкански шампион, като изпревари Хасан Тургут от Турция с 2:33.54 и Милош Милованович от Сърбия с 2:33.41.

При жените триумфира Белайнеш Шифера Игезу от Етиопия за 2:39.39 часа, като така тя записа втора победа за сезона след триумфа си в маратона на Люксембург.

Втора на 31 секунди завърши Агнес Чебет от Кения, а трета остана друга етиопка Гелане Сенбете с 2:43.10 часа.
От българките най-добре се представи Радослева Симеонова, която завърши седма за 2:56.29 часа.

Така тя си осигури държавната титла в дисциплината и бронзовия медал от Балканското първенство.
Регионална шампионка стана завършилата пета Сладжана Перунович (Черна гора) с 2:49.20 часа, а сребърна медалистка от Балканското първенство е шестата в маратона на София Николина Шущич (Хърватия) с 2:50.24 часа.

В полумаратона Юсеф Сбаай (Мароко) беше най-бърз с 1:09.07 час, а от българите най-добре се представи Стоян Тевкелев, който се нареди пети с 1:11.12 час.
При жените Оливера Йевтич от Сърбия беше най-добра с 1:17.23 час, като изпревари точно с 2 минути Маринела Нинева. Трета е друга българка Даниела Йорданова с 1:23.55 час.
На 10.5 километра при мъжете пръв завърши Йоло Николов с 34.49 минути, а при жените спечели Диляна Минкина 39.13 минути.

В маратона се включиха около 3000 бегачи на дистанциите от 3 км. масов старт, 10.5 км, 21.1 км и 42.195 км.

Състезанието беше открито от министъра на спорта Красен Кралев и волейболната легенда Любо Ганев, а сред официалните гости бяха кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на БОК Стефка Костадинова, президентът на БФЛА и на Балканската лекоатлетическа федерация Добромир Карамаринов и шефът на Европейската федерация по лека атлетика Свен Арне Хансен.