Снимка: Архив, Reuters

15 април 1912 г. Титаник, един от трите лайнера от типа "Олимпик", се блъска в айсберг. Два часа и 40 муниту по-късно плавателният съд е на дъното на океана, разцепен на две. Загиват 1500 души.

73 години по-късно изследователят Робърт Балард намира останките на Титаник, на дъното на морето.

Революционното откритие попада на заглавните страници на всички вестници. Информацията за цялата операция остава строго класифицирана в продължение на години, но днес тя вече е наяве.

Всички мислят, че открието на потъналия кораб е абсолютно безкористен научен опит. Операцията по намирането на Титаник обаче се оказва нещо съвсем различно - оказва се тайна мисия на САЩ по време на Студената война.

Откритието е било направено по време на операция на военоморските сили на Съединените щати, които искали да намерят и възстановят две потънали на дъното на океана ядрени подводници.

Още по темата

"Не искаха светът да знае за операцията. Затова трябваше да имам прикритие", споделя самият Робърт Балард в интервю за CNN.

По онова време Балард е командир и учен в Института по океанография на Уудс Хол (Woods Hole Oceanographic Institution) - частна неправителствена институция за изучаване на подводния свят. Срещнал се с военоморските сили през 1982 г., за да помоли за финансиране на нова технология, която да му помогне да открие Титаник. Била му предложена помощ, но военните се интересували от технологията за съвсем друга цел.

Балард щял да получи възможността да направи проучване за Титаник, но само ако се съгласи да участва в експедиция за намирането и изучаването на двете американски ядрени подводници - USS Thresher и USS Scorpion, потънали през 60-те години на миналия век.

Подводните камери щели да му помогнат не само да достигне, но и да заснеме потъналия на дъното на океана Титаник. Затова се съгласил.

"Знаехме много добре какво представляваха тези подводници. Това, което се искаше от мен, е да се върна там и да внимавам руснаците да не ме проследят, защото САЩ силно се интересуваше от оръжията, които се намираха на тях. Историята за намирането на Титаник беше един прекрасен параван, който очевидно успя прекрасно да замаже очите на медиите за онова, което правих", разказва още Балард.

Когато свършват своята работа по ядрените подводници, на изследователския екип му остават само 12 дни, за да открие всъщност Титаник. И успяват - плавателният съд е намерен на повече от 3600 метра дълбочина. Самите откриватели са откровено развълнувани от своята находка, а медиите - още повече.

Откритието на Титаник изглежда получава огромно медийно внимание, но целта на самата експедиция била съвсем друга и била държана в пълна тайна. Дори след статия на Ню Йорк Таймс, написана няколко дни след намирането на потъналия кораб, официални лица напълно отричат за подобна мисия.

Говорител на военоморските сили на САЩ по онова време е капитан Брент Бейкър, който обяснил, че проектът бил просто тест, който целял да провери единствено дали океанографската система работи. Нищо повече. Учените пък от друга страна открекли всякакво участие на военните.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase