Снимка: архив, Reuters

Сегашното ниво на развитие на технологиите позволява да се изпратят хора на Марс, но да бъдат защитени от действащата там радиация засега е невъзможно, предаде ТАСС. Това заяви завеждащият отдела за физика на космическата плазма в Института за космически изследвания на Руската академия на науките Анатолий Петрукович.

"Ако говорим за техническа възможност да се долети до Марс, такава има - каза Петрукович. - Ще изстреляме няколко ракети "Протон", ще сглобим на орбита "локомотив с вагони" (имат се предвид няколко изстрелвания на ракети с части от космически кораб, които да бъдат скачени в орбита, за да се избегне използването на свръхтежки ракети) и ще го изпратим към Марс. Той някак ще долети и е възможно дори да достави някого там. Въпросът е какви са шансовете да се върнем, като се вземе предвид радиацията."

По думите му съществуват много видове радиация, а опитите да се защитим от тях могат само да влошат нещата. "Ако по време на полет се сблъскаме с високоенергийни космически лъчи, те ще преминат от край до край. Но ако ползвате защита, те ще се разпаднат на части, които ще "се промушат" от край до край. В такъв случай уврежданията ще са значително по-големи."

Въздействието на подобни видове радиация върху биологични видове все още не е достатъчно изследвано.

По мнението на специалиста е необходимо да се реши не само проблемът, свързан с безопасността на полета, а и въпросът с финансирането му. "За полет до Марс са нужни инвестиции, сравними с тези за цялата световна космонавтика - каза той. - Затова вероятно ще е нужно да бъде осъществен международен проект."

В момента в САЩ и Русия се обмислят различни проекти, свързани с полети до Марс.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase