Никой на възраст под 25 години в Русия не познава друг владетел освен Владимир Путин. Кремъл е решен да се погрижи новото поколение да продължи да се формира по образа на президента.
Той отделя стотици милиони долари годишно, за да популяризира ценностите на Путин и да формира съзнанието на младите хора в Русия. Някои от промените вече са видими. Децата, които се завърнаха в училищата в понеделник в началото на учебната година в Русия, бяха посрещнати с националния химн и тържествено издигане на знамето - церемония, която Министерството на образованието насърчава всички училища да провеждат всяка седмица след инвазията в Украйна през 2022 г.
Миналия месец правителството одобри политика за младежта до 2030 г., която е фокусирана върху формирането на „патриотично, високоморално и отговорно поколение руски граждани, способно да гарантира суверенитета, конкурентоспособността и по-нататъшното развитие“ на страната, според стратегическия документ.
Тази година тийнейджърите ще имат нов курс по „основните принципи на сигурността и защитата на родината“, който ще замени уроците, които бяха по-скоро насочени към безопасността и извънредните ситуации. Те ще бъдат обучавани за въоръжението, основите на военната подготовка и живота в армията, включително в някои случаи от войници, които са се сражавали във войната на Русия в Украйна.
Уроците „ще поставят много неща на системна основа“ в училищата, заяви Путин в понеделник по време на телевизионна дискусия с група деца в град Кизил в руския регион Тува, граничещ с Монголия. Руснаците, които се сражават в Украйна, са „пример както за патриотизъм, така и за нашите вековни традиции с особено отношение към Отечеството“, каза той.
Министерството на образованието пренаписва учебниците по история, за да внуши посланието, че войната, която Путин започна, не е само срещу Украйна, но и срещу "декадентския Запад", който иска да унищожи Русия и нейния традиционен православен начин на живот. Предложенията, изготвени от академичните съветници на правителството, насърчават учителите по история да допълнят списъка на съвременните герои на страната с лица, участвали в пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Друга програма призовава учителите да популяризират сред учениците важността на създаването на многодетни семейства, за да се промени задълбочаващата се демографска криза в Русия.
В някои университети студентите посещават задължителни курсове по „основи на руската държавност“, които бяха въведени от Кремъл миналата година, за да насърчат патриотизма и „идеологическите доктрини, които са се развили в рамките на руската цивилизация“, според Министерството на образованието.
Залогът за Кремъл е голям: По данни на Федералната статистическа служба миналата година в Русия е имало близо 38 милиона души на възраст между 14 и 35 години, което е около една четвърт от цялото население.
"Формира се ново поколение путинисти, което удължава съществуването на самия режим“, казва Андрей Колесников, независим изследовател от Москва, който преди това е работил в Фондацията за международен мир „Карнеги“. „Те подготвят поколение в духа на тоталитарното послушание.“
Русия далеч не е единствена, която се стреми да възпитава чувство на национална гордост у своите младежи. Децата в много американски училища започват деня си с рецитиране на клетвата за вярност, а в повечето европейски страни в учебната програма са включени програми за гражданство, които имат за цел да внушат граждански ценности и национална идентичност.
Все по-персонализираният характер на управлението на 71-годишния Путин през четвъртвековния му мандат обаче прави усилията на Русия отличителни. Бившият агент на КГБ затегна хватката си върху страната, като отстрани или вкара в затвора потенциални съперници и потуши продемократичните протести. Войната в Украйна продължава с цената на огромни жертви, а Кремъл води идеологическа битка, за да сплоти руснаците около Путин и да обяви дори леките критици за предатели. Това се случи, след като на изборите през март той удължи президентството си с още шест години и потенциално може да управлява до 2036 г.
Само през тази година правителството отпусна 45,8 млрд. рубли (511 млн. долара) за патриотично възпитание на младежите, което е малко повече от миналата година.
Някои от младежките организации в Русия са създадени по модела на пионерските и комсомолските движения от съветската епоха. Сред тях е и Младежката армия - група, подкрепяна от Министерството на отбраната, чиито над 1 милион членове се учат да маршируват, получават обучение за боравене с огнестрелно оръжие и участват в официални държавни събития във военни униформи. Тя е обект на санкции от страна на САЩ и Европейския съюз, които нарекоха Младежката армия „паравоенна организация“, подкрепяща нахлуването на Русия в Украйна.
Държавната политика достига до младите хора и по не толкова официални начини. През март Русия проведе Световния фестивал на младежта в черноморския курорт Сочи, който привлече гости от над 100 държави, включително Иран, Мексико и Пакистан. На фона на лекциите и кръглите маси, често водени от държавни служители и пропагандатори, участниците имаха възможност да се срещнат с руски знаменитости и с популярната в Русия звезда на турските сапунени сериали Бурак Йозчивит.
Правителството инвестира близо 500 млн. рубли в компютърна игра на руска патриотична тематика. Разработена от базираната в Новосибирск компания „Cyberia Nova“, играта стартира през април и е посветена на т.нар. период на Смут в руската история в края на XVI и началото на XVII в., когато страната е била частично окупирана. Играчът управлява герой на име Юрий Милославски, който се присъединява към опълчение, за да освободи Москва от полските войски.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Коментари Напиши коментар