Снимка: БГНЕС

Как изглежда процесът на "филтрация" в Русия? CNN получава ексклузивен достъп до един от лагерите на руска земя, където украинците, преминали границата, живеят. Но преди да стигнат до бежанските лагери, украинците биват "филтрирани", като са принудени да кажат завинаги сбогом на дома си и семействата си.

Един от хората, живеещи в лагера в град Таганрог, е Алекси. Той губи крака си, когато руските сили влизат в града му. Съпругата му е убита пред очите му. Но Алекси не обвинява Русия - напротив, обвинява Украйна.

"Руснаците тъкмо влизаха в града. Украинската армия стреля по нас, докато ние търсехме питейна вода", казва той пред CNN. 

В лагера никой не обвинява Русия. Нито Алекси, нито останалите укрански бежанци. Много от тях са от Мариупол, който е само на няколко километра от другата страна на границата. Хилядите хора получават възможност да си отдъхнат от ужасите, които са преживели, получават храна и медицинска помощ.

Според организации, защитаващи правата на човека обаче, преди да стигнат до този лагер, украинците са били "филтрирани". Да кажат правилните неща пред журналистите е въпрос на оцеляване, особено за онези, които са изгубили близките си.

"Не съм ядосан на руснаците", казва един от бежанците в лагера, който желае да не бъде назоваван по име. "Това са провокативни въпроси. Вече съм тук... не видях кой уби роднините ми. Те са просто поредните жертви на този конфликт."

Дмитрий Вашченко, служител от Министерството на извънредните ситуации на Русия в Таганрог, казва, че жилища ще бъдат дадени на украинци, които също са свободни да търсят работа и да изпращат децата си на училище.

"Когато военните действия приключат в бъдеще, всички тези украинци ще могат да вземат решението да се завърнат в родината си. Който желае да остане в Русия, руското правителство поема задължението – те ще получат пълен набор от социални услуги и ще бъдат защитени", каза той.

На въпрос за процеса за допускане на бежанци в Русия, той отговаря, че има "филтрационни точки" на границата.
"Проверяват се хора, които изглеждат агресивно настроени към Руската федерация", обяснява той. "Филтрирането става точно при пристигането, няма "масови лагери". Те са гранични пунктове, нищо повече."

От другата страна на лагера седи друг бежанец от Мариупол -- Ирина, която избяга с деветгодишния си син Ростислав и котката им Болик. Тя казва, че градът им е в руини, но избира да не приписва вина на когото и да било.

"Не искам да се забърквам във всичко това. Тази страна не е права, и онази не е права. И двете страни са виновни. И двете страни ни обстрелваха. И двете ни убиха", казва тя.

В Русия свободата на словото също е жертва на конфликта. Екипът на CNN пътува от Таганрог до друга съседка на Русия - Естония, където в столицата Талин огромният ферибот "Изабел" се е превърнал в дом на близо 7000 украински бежанци. Много от тях са избягали директно от Русия и нейните лагери за "филтрация". Там хората могат да говорят свободно за това, което са преживели, без да се страхуват за живота си.

Даниил избягал от "филтрацията" с блъф, лъжейки, че иска да направи Русия свой постоянен дом.

"Провериха дали съм свързан по някакъв начин с украинската армия и познавам ли някой, който служи там", разказва Даниил, който също е живял в Мариупол. "Попитаха ме дали знам кога е рожденият ден на Владимир Путин, тъй като "Сега той е ваш президент", казаха те."Отговорих им, че не знам, и те ме скастриха заради липсата ми на знания. Казаха ми: "Ти трябва да го знаеш". Трябваше да им кажа, че все още нямам възможност да разбера това, но ги уверих, че ще го науча. Така че ме пуснаха да мина."

Други, като Станислав и Виталина, са преживели по-трудни времена. Те били откарани от дома си към лагерите за филтрация "като добитък", в ледено студени камиони. Виталина трябвало да остави след себе си възрастния си баща, който бил прострелян и ранен от руснаците. Тя била изпълнена с омраза, която трябвало да прикрие, за да премине през Русия. Сега у нея има само безкрайна тъга.

"Искаме да се върнев у дома", казва тя през сълзи. "Не можем да ви обясним с думи колко много искаме да се приберем."

"Трябваше да отговорим на различни въпроси за нашите политически възгледи, дали подкрепяме нашата армия и защо не подкрепяме нашата армия", споделя Виталина. "По време на разпита ми взеха телефона и го държаха в ръцете си през цялото време, прегледаха банковите ми сметки, лични снимки и съобщения. Това са мои лични неща, а те прегледаха всичко.

"Те измъчваха нашите хора там. Изгониха хората от домовете им, не ни дадоха дори вода. Казаха ни, че това е отплатата за осемте години на страдание за тях и сега е наш ред да страдаме", разказва тя , имайки предвид дългогодишната и смъртоносна битка в източната част на Украйна между подкрепяните от Русия сепаратисти и украинските сили.

"Не само хората пострадаха", допълва Виталина. "Руснаците решиха, че кучетата ще ги лаят и ще издават позициите им, така че решиха да убият всички домашни любимци", казва тя. "Вързахме кучето си и му сложихме намордник, но въпреки това те убиха кучето ми ... Баща ми се изправи срещу войниците, които убиха нашия домашен любимец и в отговор те откриха огън. Баща ми за щастие успя да се измъкне зад къщата навреме."

Отново през сълзи тя признава - домът им вече може да е загубен. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase