Снимка: БГНЕС

Беларус е управляван от един мъж вече 26 години. Ала до този момент властта му никога не се е клатила толкова много. Изборите са само след месец, а стотици журналисти и активисти вече са арестувани. Според местните, това е най-бруталната репресия, която някога са виждали.

"Ако видиш колите на военните, трябва да бягаш. Нищо повече - само да бягаш."

Беларус е наричан "Последната диктатура в Европа". Ала коронавирусът разклати позициите на "последния диктатор"  - Александър Лукашенко. През последните години опозицията срещу него расте и може би за първи път от 26 години лидерът не е сигурен дали ще успее да спечели и тези "формални избори". За това той прави всичко възможно за да се отърве от противниците си.

"Аз бях просто съпруга и майка. Бях щастлива. Сега ще разбера дали ще бъда регистрирана като кандидат за президент на тази страна", казва Светлана Тикановская. Тя е необичаен кандидат за лидер на страната. Досега всички членове на опозицията, които посягат към "трона" на Лукашенко са били дисквалифицирани и дори арестувани. Сред тях е и съпругът на Светлана. Сега тя се кандидатира за президент на негово място.

Крехката Светлана ще се изправи срещу Александър Лукашенко - първият и единствен президент на Беларус досега.

"Имаме диктатор за лидер на нашата държава. За това ние не можем да кажем и дума срещу него", споделя Тикановская пред BBC. Запитана дали се страхува, тя отговаря категорично: "Да."

"Те могат да направят всичко - да откарат децата ми в сиропиталище или нещо такова", казва Светлана, когато полицията се задава. "Може би си мислят, че имаме нелегална среща. Всъщност, тук е забранено да правим всичко, навсякъде. Просто свикваме с това", обяснява тя. Но хората на Беларус са уморени от диктатурата. През последните дни те организират протести в подкрепа на политическите затворници.

"Чувстваш се така, все едно правителството ти те лъже всеки ден, но вече не е възможо да живеем така. Ние сме заплаха за властта дори просто стоейки на улицата", казва една от протестиращите. Несъгласие, когато изборите са толкова близо, изобщо не е приветствано от правителството на Лукашенко. Затова полицията започва да арестува случайни хора на улицата, без да има причина. През последния месец стотици хора са били арестувани по този начин.

Опозицията срещу Лукашенко се увеличава. Начинът, по който той се справя, или по-скоро не се справя с пандемията, докара народа на Беларус до ръба. Президентът нарече коронавируса "психоза" и се пошегува, че водката може да го излекува. През всичките тези години, големи общности все пак подкрепят Лукашенко. Ала дори и сред тях вече е останала прекалено малко вяра в лидера.

"Когато дойде коронавирусът, той излизаше по телевизията и казваше, че всичко е наред", казва възрастна жена.

"Аз се разболях от COVID-19. Похарчих цялата си пенсия за лекарства. Хора, които ми бяха близки, починаха, но медиците не записаха коронавируса като причина за смъртта, а други болести. Колко още ще лъжат народа? Не мога да преценя кой управлява тази държава - хора или глупави идиоти", споделя съседката й, Олга.

За всички тези 26 години нито едни избори в Беларус не са били честни или свободни. Много малко хора вярват, че този път ситуацията ще е по-различна.

Един от най-добре познатите активисти в Беларус е Вола. Преди дни тя бе арестувана от КГБ докато просто стои на автобусна спирка. Случаят е документиран на видео. Месец по-късно тя излиза от затвора. "Не съм спала от 30 дни. Не те оставят да спиш. Като мъчение е. Истинско мъчение. Прекарах 21 или 22 дни под строг тъмничен затвор. В нормалната килия имаш течаща вода, макар и студена. Но в строгата тъмница няма нищо. Не ме отведоха да се изкъпя цели 30 дни. Това е част от репресията", разказва Вола.

Вераника Мишенко, опозиционен блогър, също е била в затвора 30 дни. Сега тя се крие. Всяка вечер сменя локацията си. "Винаги нося със себе си тази чанта. Целият затвор я знае. Не ми позволиха да я взема, когато бях под строг тъмничен затвор", казва тя.

А обратно на улицата, полицаите крият лицата си. Те имат една цел - да изчистят улицата от протестиращите. Кадрите от арестите са брутални. Операторът на BBC също е арестуван, а останалата част от записите му - изтрити. Още 14 журналисти също са вкарани в черните ванове.

"В нашата страна има свобода на словото. В подобни ситуации в Европа се използват сълзотворен газ и водни оръдия. По мое мнение, реакцията срещу този нелегален протест не е била прекалено груба", казва Владимир Караник, министър на здвравеопазването в Беларус.

Народът на Беларус е уморен да се страхува и е готов да се бори за свободата си. Дори и ако шансовете са срещу тях.

"Мислиш ли, че ще спечелиш?"

"Не вярваме в честните избори. Но все още вярваме, че нашият президент ще осъзнае, че краят му е дошъл. Хората вече не го искат", казва Светлана. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase