Снимка: архив, Reuters

"Епицентър на войната срещу руската агресия, разгърната против целия свят" - така нарече Украйна конгресменът Майкъл Маккоул, предложил преди седмица и нещо да се издигне на ново равнище американско-украинското военно сътрудничество. Новият законопроект "За подкрепа на Украйна с цел защита на нейната независимост, суверенитет и териториална цялост" цели според политика "да се повиши отбранителната способност на украинската държава".

Той предвижда доставки на смъртоносни оръжия за Киев, нова програма за обучение на украински войници и най-важното, предоставя на Украйна нов статут като "major non-NATO ally" - главен съюзник на САЩ извън НАТО, пише Глеб Иванов, "Аргументи и факти".

Думата "главен" не бива да заблуждава. Такъв статут имат днес още 16 държави. Сред тях са Южна Корея, Израел и Япония. На първо място новият статут ще улесни снабдяването на Украйна със смъртоносни въоръжения, включително противотанкови, противокорабни и противовъздушни системи.

Но има и друго, още по-приятно за украинските политици. В текста се казва, че новият статут на Украйна ще е в сила "до евентуалното влизане на страната в НАТО".

Новият украински президент Володимир Зеленски заяви още по време на предизборната надпревара, че не планира да промени курса на страната към влизане в НАТО и ЕС. Преди да вземе решение, той смята да проведе общонароден референдум, щом "обясни" на украинците какви предимства носи членството в северноатлантическия алианс.

Как смята Киев да влезе в НАТО и да получи оръжия?

Украинските политици отхранват идеята за членство в НАТО, откакто страната е получила независимост, но минаха към конкретни действия след "оранжевата революция", когато президент бе Виктор Юшченко. През 2009 г. Киев поиска НАТО да му предостави План за действия за членство (ПДЧ) - това е първа стъпка за влизане в алианса. Франция и Германия обаче блокираха процедурата за интегриране на Украйна в пакта. Съответно на украинците все още не е предоставен ПДЧ.

След избухването на конфликта в Донбас САЩ започнаха да доставят на Украйна военни материали. Американските пратки обаче включват летални оръжия едва от 2018 г. (разрешението бе издадено от Доналд Тръмп през декември 2017 г.). Дотогава САЩ не доставяха такива по молба на европейските страни, които с право се опасяваха, че ще последва ескалация на конфликта в Донбас.

Освен това военни инструктори от НАТО подготвяха украински войници, изпращани в зоната на антитерористичната операция (срещу проруските сепаратисти, б. пр.). Военните в Украйна впрочем твърдят, че американските специалисти също биха могли да черпят опит от опитните украинци. "Вземаме от тях най-доброто, а и те научават много неща от нас. Защото кога са воювали британците за последен път? В пълен мащаб - при конфликта на Фолклендските острови. Американците пък - във Виетнам", коментира пред журналисти командващият 93-та механизирана бригада "Холодний яр" Богдан Днипрук.

"Това няма да доближи Украйна до НАТО"

Независимо от гръмките формулировки Украйна едва ли ще има съществени ползи от новия статут, убеден е програмният директор на Валдайския клуб Тимофей Бордачов: "Фактически той не дава нищо ново на Украйна. По-скоро е нужен на САЩ като още една възможност да говорят, ако потрябва, от името на украинските интереси"- По думите на експерта Вашингтон лесно може да даде на Киев статута "главен съюзник", тъй като на практика американците не поемат никакви нови ангажименти: "Не се задължават с нищо - нито с оръжейни доставки, нито с практическа подкрепа, нито с военнополитическа подкрепа за Украйна".

Той няма и да доближи Украйна до НАТО. "Мajor non-NATO ally", напротив, подчертава, че става дума за съюзник на САЩ "извън НАТО". Такъв статут имат държави, които по различни причини не държат на членство в пакта въпреки тесните си връзки със САЩ в отбраната", отбелязва Бордачов. Колкото до разширяване на доставките на смъртоносни оръжия, те вече са започнали и тук надали ще има коренни промени: "Заради това няма да ескалира и ситуацията в Донбас - там нещата са свързани най-вече с политическите реалности в самата Украйна и с руско-украинските отношения като цяло".
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase